Neobvyklé sauny z celého světa

Neobvyklé sauny z celého světa

Saunování je oblíbená činnost nejen obyvatel Finska. Sauny, jakožto perfektní místo pro relaxaci, milují lidé po celém světě. A protože obyčejná sauna v hotelu je nuda, vymysleli lidé sauny na kolečkách, na vodě i ve vzduchu. Saunový rituál tak může být ještě větším zážitkem. Zajímá vás, jaké jsou ty nejšílenější z nich?

Není pochyb, že sauna je jedním z nejlepších vynálezů, se kterým Finové přišli. Rovněž se není čemu divit, že jako obyvatelé jedné z nejsevernějších zemí světa se obyvatelé Finska rádi potí v saunách kdykoliv je to jen  možné. 

Finská sauna má obvykle okýnko s výhledem na krásnou krajinu a také malé jezírko nebo sprchu, kde je možné se zchladit před dalším kolem saunování. Saunové rituály mohou trvat hodiny. Zahrnují studené pivo a tichou relaxaci. Cílem tedy není se co nejrychleji spotit, ale vychutnat si daný okamžik. 

Sauny jsou natolik důležitou součástí finského života, že pro Finy neexistuje místo, kde by sauna nemohla být - ať už je zavěšená ve vzduchu, jede po silnici nebo pluje po jezeře. Oblíbenost neobvyklých saun se dokonce rozšířila i za hranice Finska. Tady jsou ty nejšílenější sauny, které kdy byly postaveny. 

1. Ylläs, Finsko — Sauna v gondole

Ve finském lyžařském středisku Ÿllas vzali myšlenku pěkného výhledu opravdu vážně. Můžete tu nastoupit do sauny, která vás vzápětí vyveze nahoru.  A tak zatímco budete lít vodu na saunové kameny, můžete pozorovat zasněžené kopce  pod vámi a vychutnat si tak opravdu jedinečný löyly - příval uklidňujícího tepla po tom, co poprvé smočíte kameny. 

V gondole budete asi 20 minut, což je dostatečný čas pro to, abyste se spotili vysoko nad kopci. Je to však jen část celého saunování trvajícího dvě hodiny. Saunování se může zúčastnit až 12 hostů, kteří se v gondole střídají po čtyřech.

Zdroj: matadornetwork.com

2. Helsinki, Finsko - Skybox sauna v aréně

Další oblíbenou zábavou Finů kromě saun jsou hokejové zápasy, tak proč to nespojit? V Helsinki’s Hartwall Arena si můžete pronajmout skybox se saunu, ze které můžete pozorovat arénu pod sebou. Největším boxem je Skybox 408, kam se vejde až 72 lidí. Všichni se sice nevejdou do sauny, pro nějaké fanoušky, kteří se chtějí u hokeje extra zapotit, se ale místo najde. 

Zdroj: core77.com

3. Joensuu, Finsko — DIY saunový raft

Plující sauny můžete najít na mnoha finských jezerech, dokonce i na Baltském moři. Ploucí sauny nabízí návštěvníkům nadstandardní pohodlí, neboť nemusí chodit nazí a bosí přes kluzké kameny k jezeru nebo k řece, aby se ochladili, ale protože sauna sama již na jezeře je, stačí jen skočit do vody. 

Zajímavý je hlavně tento saunový raft  Saunalautta, který postavila skupinka přátel. Kromě místnosti k relaxu má také na střeše pozorovací palubu, která zároveň může sloužit jako vysoký odrazový můstek, když se chce člověk zchladit ve vodě. 

Zdroj: matadornetwork.com

4. Vestvågøy, Norsko — Sauna natahující se po kamenech

Tuto šílenou saunu, která se natahuje po kamenech na pobřeží jednoho z norských ostrovů na souostroví Lofoty, navrhli studenti umělecké školy Oslo School of Architecture and Design. Saunový komplex byl postaven v bývalé rybářské vesnici nedaleko opuštěného rybářského domu a budovy, kde se ryby připravovaly pro výrobu oleje z tresčích jater. Cílem bylo z tohoto zapomenutého místa vytvořit umělecké a kulturní centrum s Bands Saunou jako hlavním exponátem. V saunovém areálu nechybí ani místo na piknik a samozřejmě ledová voda na zchlazení. 

Zdroj: matadornetwork.com

5. San Francisco, Kalifornie — Sauna na kolečkách

Nick Klein a jeho kolegové, kteří jsou autory Left Coast sauny se nechali inspirovat evropskými saunami. Líbila se jim myšlenka pohyblivé sauny, a tak jednu postavili i v Kalifornii. Saunu pro šest osob vytvořili v sudu, ke kterému přidělali kola. Původně měla být sauna využívána jen pro speciální příležitosti. O saunu byl však velký zájem, a tak s ní začali jezdit v San Franciscu a jeho okolí. První jízda je zdarma, pokud však chcete jet víckrát, musíte zaplatit. Momentálně se uvažuje o saunovém parkovišti v Mission District v San Franciscu.  

Myšlenku Left Coast sauny si propůjčili surfaři na severovýchodu USA a dovedli ji do nového extrému. Jejich Surf Sauna vyřešila to, že když byla zima a vše bylo pokryté sněhem, nemohli surfovat. Nyní mají také svou pojízdnou saunu, ve které se před zimním surfováním pořádně prohřejí. 

Zdroj: matadornetwork.com

6. Bochum, Německo – Saunová věž

V Německém regionu, kde se dříve těžilo uhlí,  se dnes nachází 7,3 metrů vysoká sauna z kvádrových betonových rámů. Ty se dříve používaly pro těžbu uhlí. Ve spodním podlaží se nachází bazén, v prostředním samotná sauna a vrchní patro je určeno pro relaxaci s výhledem na oblohu. Název tohoto architektonického díla je One Man Sauna, neboť místnosti jsou tak malé, že se do nich vejde pouze jeden člověk. Také v relaxační místnosti je pouze jedno lůžko. Myšlenkou této stavby je jednak vytvořit místo pro relaxaci a odpočinek, jednak uvažovat o tomto místě jako o  průmyslovém městě duchů, kde nyní není co dělat. 

Zdroj: divisare.com

Publikováno: 26. 7. 2018 09:06 Nahlásit obsah