Muzeum mozků

Muzeum mozků Zdroj: www.a

Nedávno otevřené muzeum v Indii je součástí Národního Institutu pro Mentální Zdraví a Neurologii v Bangalore, původně to však byla místní psychiatrická léčebna. A čím je zvláštní? Obsahuje stovky mozků a dalších orgánů.

Vědci, kteří zde pracují, zkoumají mozky a další orgány lidí, kteří zanechali svá těla vědeckému výzkumu. A výzkumníci, kteří po muzeu provádějí, pobízejí návštěvníky, aby podrželi mozek, ve snaze tento orgán učinit srozumitelnějším. Dr. S.K. Shankar, který pracuje v ústavu celá desetiletí říká: "Lidé si myslí, že neurologické choroby jsou něco jako zlý duch. Chceme tuto představu vymýtit."

Jsou zde vystaveny mozky lidí, kteří trpěli nejrůznějšími chorobami, včetně Alzheimreovy a Parkinsonovy nebo schizofrenie. Navíc také ukazují mozky, které utrpěly zranění, jako silné vnitřní krvácení. Muzeum vystavuje i další části lidských těl kupříkladu plíce silného kuřáka, slinivku, ledviny, srdce, hrtan nebo celou kostru.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Internetové stránky muzea tvrdí, že návštěva muzea patří mezi ty, které stojí za to zažít alespoň jednou za život a je jediné svého druhu v Indii. Ale laboratoř v Indii není jediné muzeum mozků na světě. Santo Toribio de Mogrovejo Hospital v Limě v Peru má také rozsáhlou sbírku nemocných i zdravých mozků. Nemocnice, která byla založena před více než třemi sty lety, obsahuje celkem 2912 mozků a téměř 300 je jich vystaveno v mysl otevírající expozici.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Při vstupu je návštěvníkům dovoleno sáhnout si na pravou lidskou lebku, kde můžou cítit lebeční strukturu kostí a představit si jak v sobě drží 2 metry čtvereční složitě poskládané mozkové kůry.

Publikováno: 2. 10. 2018 13:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.