Muž se po čtyřiceti letech vrátil do Řecka, aby splnil svůj slib

Muž se po čtyřiceti letech vrátil do Řecka, aby splnil svůj slib Zdroj: shutterstock.com

Většina z nás míří do Řecka za mořem, oddychem a pohodou dovolené. Stephen Wise měl ale úplně jiný cíl. Přečtěte si jeho neuvěřitelný příběh o jednom čtyřicet let starém slibu.

Susan se podívala na naši starou mapu ostrova Lesbos. "Ta věc byla asi vytištěná před poslední válkou", říká. Byli jsme ztraceni v horách, krajina rozeklaných vrcholů protínala kobaltově modrou oblohu.

Nápad pronajmout si starý skůtr a pátrat po taverně, kterou jsme navštívili před 40 lety kdysi v roce 1978, vypadal spíš jako vtip. Tehdy jsme pořídili fotografii staré paní, jak drží otlučený měděný tác a obsluhuje nás v řecké hospůdce. Slíbili jsme jí, že jí pošleme kopii.

Bohužel, její písmo bylo nečitelné a fotka tak zůstala v zaprášeném šuplíku. Jednoho dne jsme na ni opět narazili a pod přívalem nostalgie padlo rozhodnutí. Vrátíme se na ostrov, pokusíme se ono kouzelné místo opět najít a fotku předáme osobně.

Jak jsme projeli ostrou zatáčku, objevila se taverna, skrytá a téměř neviditelná skrz piniové stromy.

Zdroj: www.shutterstock.com "Tady to bylo", překřikla Susan lkavé supění motoru našeho skůtru. Radost z nalezení taverny se proměnila ve zklamání, když jsme dojeli ke zchátralé, dávno opuštěné budově, zamčené na rzí prolezlý zámek. "Co teď?" řekla Susan. Rozhlédl jsem se.

Napůl spadlá železná cedule vedla cestovatele nahoru do vesnice po stěží viditelné stezce. Jak jsme pomalu stoupali lesem, vzduch se plnil vůní divokého ibišku a tymiánu. O deset minut později jsme přišli do staré vesnice. Její kamenné domy, podobné zbytkům chrupu starce, čněly z žulového podloží a nechaly blankytné moře a pobřeží daleko za sebou.

Jediná taverna ve vesnici se nacházela ve stínu starého ořešáku. Jeho plody byly roztroušené po dlážděné cestě. Dali jsme si chobotnici a výborný řecký salát s ledovou limonádou. Ukázali jsme fotku majiteli taverny, ten zavolal ostatní hosty, sedící v tmavém rohu, a následoval vzrušený hovor v trhané řečtině.

Zdroj: www.shutterstock.com

Mladík nám lámanou angličtinou vysvětlil, že taverna z naší fotografie je zavřená již 20 let a stařičké majitelce je nyní 95 let a dožívá v chaloupce na kopci nad námi. 

Dopili jsme svou limonádu a sledovali ho po vyšlapané cestě do domku. Mramorově bílí motýli poletovali v dusném vzduchu. Mladík nám vysvětloval, že ta paní je jeho prababička, a i když už zůstává v domku, je stále čilá. Vstoupili jsme do staré chalupy bez zaklepání a mladík vysvětloval staré paní naši nečekanou návštěvu.

Usmála se, jako by nás čekala. Susan jí dala fotku. Stařenka na ni dlouze bezhlesně hleděla a jak zalil paprsek slunečního svitu její tvář, zahlédli jsme, jak se usmívá a jak jí po tváři stéká slza.

Publikováno: 16. 8. 2018 10:30 Nahlásit obsah