7 Největších soch světa

7 Největších soch světa Zdroj: shutterstock.com

Obrovské sochy se stavěly od pradávna. Velká Sfinga, postavená dávnými Egypťany za Staré říše, je 20 metrů vysoká a stále jednou z největších světových soch. Za posledních 30 let však spatřilo světlo světa několik ještě vyšších a větších soch. Podívejte se s námi na největší sochy světa.

7. Rodina Mat (102 metrů)

Rodina Mat Zdroj: touropia.com

Situovaná v Kyjevě, socha Rodina Mat (Matka Vlast) je vymodelována podle symbolu určenému k mobilizaci sovětského lidu během druhé světové války. Nerezová socha byla dokončena roku 1981 vysoká 62 metrů a stojí na střeše budovy muzea. I s podstavcem má tedy celkovou výšku 102 metrů a váhu 560 tun.

6. Císaři Yan a Huang (105 metrů)

Císaři Yan a Huang Zdroj: touropia.com

Socha císařů Yana a Huanga byla tesána do skály přes 20 let a byla dokončena roku 2007. Socha je vysoká 106 metrů a zobrazuje dva rané čínské císaře: Yan Di a Huang Di. Čínské "Mount Rushmore" se nachází uvnitř parku "Malebná oblast Žluté řeky" nedaleko Čeng-Čou.

5. Guan Yin (108 metrů)

Guan Yin Zdroj: touropia.com

108 metrů vysoká socha bodhisattvy Guana Yina se nachází na jižním pobřeží čínského ostrova Hainan. Socha má tři tváře, z nichž jedna hledí do vnitrozemí a druhé dvě na Jihočínské moře. Stavba trvala 6 let a byla dokončena v roce 2005.

4. Cristo-Rei (110 metrů)

Cristo-Rei Zdroj: touropia.com

Inspirován slavnou Sochou Krista Spasitele v Riu de Janeiro, chrám Cristo-Rei byl slavnostně otevřen v roce 1959 po desetileté výstavbě. Socha je téměř stejně vysoká, jako slavná předloha z Ria, tedy 28 metrů, ale stojí na 82 metrů vysokém podstavci v podobě brány. Celková výška monumentu je tak 110 metrů. V základně sochy se nachází vyhlídková terasa, umožňující panoramatické pohledy na město Lisabon.

3. Ushiku Daibutsu (120 metrů)

Ushiku Daibutsu Zdroj: touropia.com

Ushiku Daibutsu se nachází ve městě Ushiku v Japonsku. Dokončená byla v roce 1995, postava je třetí největší sochou světa se svou celkovou výškou 120 metrů, včetně 10 metrové základny a 10 metrového lotosového podstavce. Návštěvníci buddhovy sochy se mohou uvnitř svézt výtahem na vyhlídkovou terasu. Bronzová postava zobrazuje buddhu Amitábhu a je také známa jako Ushiku Arcadia.

2. Laykyun Setkyar (130 metrů)

Monyvští Buddhové Zdroj: touropia.com

Laykyun Setkyar je druhá nejvyšší socha světa se svými 130 metry, včetně 13,5 metrového trůnu. Byla postavena na vrcholcích kopců Po Kaung nedaleko města Monywa ve střední Barmě (Myanmaru). U jejích nohou leží největší socha ležícího Buddhy na světě. Laykyun Setkyar byl zhotoven v roce 2008, ležící Buddha v roce 1991.

1. Čung-jüan ta-fu (153 metrů)

Čung-jüan ta-fu Zdroj: touropia.com

Čung-jüan ta-fu je největší socha na světě. Celková výška monumentu je 153 metrů včetně 20 metrového lotosového trůnu a 25 metrové budovy. Výstavba sochy se začala plánovat krátce poté, co byli v Afghanistánu zničeni Talibanem Buddhové z Bámijánu. Socha byla dokončena v roce 2008 a zobrazuje Buddhu Vairóčana.

Čung-jüan ta-fu ve srovnání se Sochou Svobody, Sochou Matka vlast volá a Sochou Krista Spasitele. Zdroj: touropia.com

Čung-jüan ta-fu ve srovnání se Sochou Svobody, Sochou Matka Vlast volá a Sochou Krista Spasitele.

Publikováno: 14. 6. 2018 10:29 Nahlásit obsah