Jak zažít to pravé Řecko? Mimo sezónu!

Jak zažít to pravé Řecko? Mimo sezónu! Zdroj: Shutterstock.com

Pláže, azurové nebe, modrá průzračná voda, bílé domečky s modrou střechou nebo olivy a olivový olej – to se nám vybaví asi jako první, když přijde řeč na dovolenou v Řecku. Tato země však nabízí mnohem více a nejlepší způsob jak poznat to pravé Řecko, je vydat se tam mimo hlavní turistickou sezónu a nebydlet v all inclusive hotelu.

Místní pohostinnost

Pohostinnost Řeků byla vždy pověstná a návštěvníci z ciziny byli už od dob antických v Řecku vítáni. Řecky se pohostinnost řekne „filoxenia“. „Filos“ znamená přítel, „xenos“ cizinec. Z cizince přítel. Ještě na počátku rozvoje cestovního ruchu v Řecku by se vám dostalo pozvání na sklenku domácího vína a misku oliv na každém kroku. Bohužel, dnes už to tak není. Z přítele se stal zákazník a ke konci sezóny už zákazníky nikdo ani vidět nechce.

Zdroj: Shutterstock.com Asi se není čemu divit, když pracujete 4 měsíce bez jediného dne volna a někdy i více než 15 hodin denně. Se zmenšujícím se počtem turistů naopak řecká pohostinnost opět roste. Když zamíříte do malých vesniček v horách a zastavíte se u místní taverny, kde dědové popíjejí domácí víno nebo tradiční řeckou kávu, pozvání na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

Výhody cestování mimo sezónu

S rozlohou 132 tisíc km² a 1 400 ostrovy má Řecko opravdu něco pro každého. Cestování mimo hlavní turistickou sezónu má spoustu výhod, o kterých mnozí turisté ani neví (zatím). Pokud na dovolené nevyhledáváte nacpanou pláž, přeplněné hotely a vysoké ceny, tak si naplánujte cestu do Řecka na duben, květen, konec září nebo říjen. Během těchto měsíců je už krásně teplo a na konci září i v říjnu je to pořád ještě na koupání.

Zdroj: Shutterstock.com Příjemnou změnou při cestování do jakékoliv destinace mimo sezónu určitě bude, že tam budete téměř sami. Při sledování západu slunce nad městečkem Oia na ostrově Santorini vám nikdo nebude strkat selfie tyčku do záběru a malebné modrobílé uličky nebudou nacpané k prasknutí. Bohužel, asijským turistům, kteří jsou na honu za fotografiemi po celý rok, se zvláště na Santorini nevyhnete ani mimo sezónu.

Pokud vás lákají antické památky, kterých má Řecko tolik, že by to vystačilo na cestování alespoň na dva měsíce, nejlepší doba kdy se za nimi vydat, je před a po sezóně. Například návštěva archeologické části Olympie v srpnu, kdy teploměr ukazuje přes 40 stupňů, nemusí být nejlepším zážitkem. Naštěstí klimatizaci tam ještě nemají, a tak se většina vedrem zmožených návštěvníků rozhodne prohlídku zkrátit a radši se posadí do taverny nebo jde za nákupy do místních obchůdků na hlavní ulici ve vesničce Olympia.

Zdroj: Shutterstock.com

Méně turistů, příznivější ceny

Další výhodou kromě příjemného počasí jsou i ceny. Mimo hlavní sezónu jsou výrazně nižší ceny za ubytování, dopravu, půjčení auta nebo skútru. Trajekty a autobusy nejsou přeplněné a stačí si lístek koupit den před odjezdem. Mění se však časy a některé spoje jsou po sezóně zrušené. V Řecku se už od konce září jede podle „zimního řádu“. Avšak ani místní nezůstanou odříznutí od světa na ostrově, nějaký ten trajekt vždycky jede. V dnešní době se všechny informace o spojích po Řecku dají lehce najít na internetu. Většina stránek má řeckou i anglickou verzi.  

Ať už se pro svou dovolenou rozhodnete zajet na jakoukoliv část Řecka, nebojte se vydat mimo vyšlapané cesty a hotelový areál. Jen tak objevíte zapadlá a autentická místa, o kterých se v katalogu cestovky a na internetu nedočtete.

Publikováno: 18. 4. 2017 13:49 Nahlásit obsah