Jak postupovat při hmyzím bodnutí nebo uštknutí zmijí?

Jak na otok

Aby postižené místo tolik neoteklo, přiložte na něj v přírodě rozdrcené lístky jitrocele nebo břečťanu. Doma můžete přiložit nastrouhanou bramboru, rozkrojenou cibuli nebo vatu namočenou do jogurtu či octu. Nejvhodnější přípravky však získáte v lékárně, ty působí nejen protizánětlivě, ale také tlumí bolest, chladí a zároveň dezinfikují. Při těžké alergické reakci volejte záchranku.

Zdroj: Shutterstock.com

Uštknutí zmije

Zmije člověka sama nikdy nenapadne. Zaútočí jen v případě, že je sama ohrožena, většinou však dává přednost útěku. Pokud je člověk zdravý, není pro něj uštknutí zmije smrtelné, nebezpečné je u lidí s oslabenou imunitou a alergií. Při uštknutí zmije se okamžitě objeví krvavý otok. Postižený se může začít vice potit, mít průjem, zvracet nebo mu začne otékat obličej, rty a jazyk. V nejhorším případě dostane šok se selháním srdce, plic i ledvin.

První pomoc při uštknutí

Rozhodně ránu nezaškrcujte, nerozřezávejte, nevytlačujte ani nevycucávejte z ní jed. Postiženého člověka nejprve uklidněte a končetinu znehybněte, nad místem uštknutí umístěte pružnou bandáž a zajistěte co nejrychlejší převoz do nemocnice.

strana 2 / 2
Publikováno: 10. 4. 2017 14:10 Nahlásit obsah