Co zařídit před odletem na working holiday na Nový Zéland?

Co zařídit před odletem na working holiday na Nový Zéland? Zdroj: Lucie Pazderková

Patříte mezi šťastlivce, kterým se podařilo získat working holiday vízum na Nový Zéland? Výborně, první krok je za vámi! Můžete se začít těšit na zážitky na celý život, předtím vás ale ještě čeká spousta zařizování - odletět na rok na druhý konec světa přece jenom není jen tak.

 Na co byste před odletem neměli zapomenout?

Našetřete!

Jestli čekáte, že Nový Zéland bude drahý - tak ano, bude ještě dražší. Jednou z podmínek vstupu na Nový Zéland na working holiday je mít s sebou 4200 novozélandských dolarů. Tato částka se může zdát dost vysoká, ale svůj význam určitě má, finanční rezerva se může hodit velice brzy. K tomu potřebujete roční cestovní pojištění a letenky - celková částka se tak může vyšplhat tak na 85 - 100 tisíc korun.


Čas na letenky 

Pravidla working holiday nařizují mít buď letenku zpáteční, nebo jednosměrnou a k tomu na účtu dostatek peněz na letenku zpět. Rok je dlouhá doba a tak je těžké dopředu naplánovat, kdy přesně se vám bude chtít letět zpět, většina lidí proto volí letenku jednosměrnou. Letenky se vyplatí sledovat s předstihem, můžete narazit na zajímavé akce. Oblíbeným zpestřením dlouhé cesty bývá také minimálně jednodenní stopover v Asii.

Zdroj: shutterstock.com

Sjednejte si cestovní pojištění

Bez cestovního pojištění ani ránu! Za prvé, mít sjednané pojištění je jednou z podmínek working holiday a za druhé, nikdy nevíte, co se může stát a i za drobné vyšetření na Zélandu zaplatíte nemalé částky. Nabídka je rozsáhlá a vybírat můžete jednoduše podle ceny a rozsahu krytí - roční pojištění se bude pohybovat přibližně od šesti do patnácti tisíc.

  

Odhlášení ze zdravotního pojištění a jiné formality

Úřady a formality sice nejsou nejzábavnější součástí plánování vaší velké cesty, jestli ale chcete předejít nepříjemnostem, nepodceňte je. Důležité je odhlásit se ze zdravotní pojišťovny - tím vám zanikne po dobu nepřítomnosti povinnost platit zdravotní pojištění v Česku. Pozor, po návratu ale musíte doložit, že jste byli po celou dobu pojištěni - k tomu vám poslouží právě doklad o cestovním pojištění.

Dále vyřiďte někomu z rodiny či komukoliv známému průkaz příjemce na poště - osoba s tímto průkazem bude oprávněna přebírat vaši poštu. Stejně tak je dobré sepsat někomu obecnou plnou moc pro jednání s úřady. Pokud máte živnost, nezapomeňte ji přerušit, případně založit datovou schránku a elektronický podpis, pokud budete cestovat  v době podání daňového přiznání.

Mezinárodní řidičák

Mezinárodní řidičák je naprostá nezbytnost - jestli v Česku moc neřídíte, připravte se, že na Zélandu začnete - bez auta se tam cestuje hodně těžko. Mezinárodní řidičák si vyřídíte na magistrátu na počkání za padesát korun.

Zdroj: Lucie Pazderková

Léky

Pokud pravidelně užíváte léky na předpis, nezapomeňte si dovézt dostatečnou zásobu. Na Nový Zéland je povoleno dovážet léky na tři měsíce, antikoncepci na šest. Celníci jsou ale většinou shovívaví a projde vám i zásoba na celý rok. Měli byste u sebe mít kopii receptu přeloženou do angličtiny, případně dopis od doktora.

 

Rezervace treků a trajektů

Jedete-li na Nový Zéland na léto a rovnou se chystáte jít některé z great walků, tedy nejznámějších vícedenních treků, myslete na to, že ubytování na nich (chaty i kempy) je potřeba rezervovat několik měsíců dopředu. Stejně tak trajekt ze Severního ostrova na Jižní se nevyplatí nechávat na poslední chvíli.

 

Ubytování na první dny

Už netrpělivě odpočítáváte poslední dny do odletu? Poohlédněte se po bydlení na minimálně prvních pár dní, ať máte dostatek času na aklimatizaci, koupi auta a vyřízení bankovního účtu a dalších formalit. Bydlet můžete buď v hostelech, nebo můžete využít pomoci krajanů, kteří ve velkých městech bydlí a nechají vás u sebe přespat za láhev slivovice či pozvání na pár piv. Takové lidi je nejjednodušší hledat na working holiday skupinách na Facebooku.

Zdroj: shutterstock.com

Už jen zabalit a vydrhnout boty

Zabalit se na rok se může zdát na první pohled jako dost zapeklitý úkol - nakonec stejně ale možná zjistíte, že jste spoustu věcí stejně tahali zbytečně. Většinou vám bude stačit větší krosna nebo kufr, případně si můžete nechat balík s věci poslat i poštou - počítejte ale s tím, že může trvat až dva měsíce, než přijde.

Nejvíce využijete sportovní a outdoorové oblečení a především trekové boty, které se vyplatí si vzít s sebou z domu - na Zélandu jsou velmi drahé. Můžete si také vzít základní campingové vybavení, které je také mnohem levnější u nás - zabírá ale hodně místa a dá se na Zélandu levně odkoupit od lidí, kteří odjíždějí.

U veškerého sportovního a campingového vybavení si dejte pozor, aby na ničem nezůstaly zbytky půdy a bláta - po příletu musíte projít tzv. biosecurity kontrolou, která se zaměřuje na to, aby se do země nedostaly nežádoucí organismy.

A na závěr - pořádná rozlučka!

Rok sice uteče jako voda, ale záminka k pořádné oslavě to určitě je :) 

Publikováno: 2. 11. 2017 09:01 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.