24 hodin v Oslu: Co vidět a dělat v hlavním městě Norska

24 hodin v Oslu: Co vidět a dělat v hlavním městě Norska Zdroj: shutterstock.com

Většina turistů mířících do Norska přletí na letiště a vyráží rovnou k fjordům. Autor Moon Norway guidebook David Nikel radí, aby lidé spomalili a strávili alespoň jeden den prohlídkou norského hlavního města, které si zaslouží nemalou pozornost.

Letní měsíce na obzoru, svěží barvy lesů tvořící zelené scénické pozadí pro shluk plachetnic, které sem pomalu připlouvají. To je Oslo, hlavní město Norska. Pokud jste ještě v Oslu nebyli, přichází správný čas cestu si naplánovat.

Ti, kteří v Oslu nebyli několik let, najdou město, které se změnilo. Už to není město ležící ve stínu Stockholmu a Kodaně. Obnovená a revitalizovaná nábřeží a moderní architektura vdechla městu nový život, které ve vás vyvolá nutkání zůstat alespoň celý jeden den. Zdroj: shutterstock.com

Kam se musíte projít

Začněte u hotelu Aker Brygge, kde se v místě bývalé loděnice nachází velké množství obchodů, restaurací a barů. Pokračujte do Tjuvholmen, bývalého exekučního místa pro zloděje z 18. století. Je to takové město ve městě  -plné okázalých  bytů, kanceláří, supermarketů, restaurací a dokonce i s oblázkovou pláží. Milovníci umění by neměli minout muzeum moderního umění Astrup Fearnley.

Za přístavem najdete pevnost Akershus, renesanční zámek, který byl v průběhu času využíván mnoha způsoby. Ponořte se do zdejších muzeí, pokud máte zájem o středověkou historii nebo historii druhé světové války. Jinak prostě  jen prozkoumejte areál a užijte si krásný výhled na vodu.

Pokračujte na východ, nachází se zde revitalizovaná zátoka Bjørvika v čtvrti Sentrum, která je již dlouho označována za novou kulturní čtvrť města. Zde se také nachází budova opery, plážová promenáda, stejně jako spousta trendy obchodů a nábřežních restaurací. Zdroj: shutterstock.com

Co musíte navštívit

Ačkoli vás tato prohlídka bude stát cestu z centra města, Vigeland Sculpture Park určitě stojí za vaši pozornost. Norský sochař Gustav Vigeland byl posedlý lidskými stavy, což se promítá i do jeho celoživotního díla, které se stalo součástí tohoto jedinečného parku.

212 bronzových a žulových soch zobrazuje vše - od rozzlobených dětí až po zamyšlené důchodce. V srdci parku leží 14 metrů vysoký monolit, který má reprezentovat lidskou touhu po duchovnu. Vigeland a jeho tým na tomto monolitu pracoval 14 let. Zdroj: shutterstock.com

Stojí za to pokračovat dál za monolit a projít po celé délce parku až ke slunečním hodinám, ke "kruhu života". Čtyři lidé a dítě, kteří jsou uzavřeny v kruhu, se stali symbolem věčnosti a harmonie.

Musíte zažít ten výhled 

Budova opery se nachází ve čtvrti Bjørvika v centru města. Je domovem proslulé norské národní opery a baletu. Ale to není všechno, co se zde děje. Střecha budovy vytváří velké náměstí, které návštěvníci milují, protože ve slunných dnech mohou volně chodit po jejích svazích a obdivovat krásný výhled.

Kde jíst a pít

Kousek od centra města na východ od řeky se nachází předměstí Grunerløkka, které je domovem mnoha kaváren, restaurací, barů a butiků uprostřed zbytků dřívější průmyslové zóny. Pobřežní Mathallen emporium hostí více než 25 restaurací, které budou soutěžit o vaši pozornost.

Za zmíňku stojí Vippa - nový a velmi oblíbený vodní bar a pouliční trh s potravinami, jehož vize spočívá v propojení kultur prostřednictvím kuchyně a to začleňováním přistěhovalců a mladých arabských podnikatelů do společenské struktury norské kultury. Zdroj: shutterstock.com

Pokud nemáte chuť na jídlo, zastavte v kavárně Tim Wendelboe na nejlepší brew ve městě. Tim cestuje po světě a spolupracuje přímo s farmáři, aby získal nejlepší kávové boby pro své úspěšné podnikání.

Tip: Udělejte to, co dělají Skandinávci a objednejte si filtrovanou kávu. Nebudete litovat.

A ještě lepší tip: Snídaně v Norsku není velká a místní obyvatelé jen něco málo zakousnou ke své filtrované kávě. Hotely nabízejí typické skandinávské snídaně formou bufetu: hora chleba s velkým výběrem pomazánek - cokoli od džemů, vařeného masa, sýrů až po makrely a lososy.

Pokud chcete za jídlo ušetřit, navštivte některou z čínských a thajských restaurací v ulicích Torggata. Tyto restaurace nabízejí dobré jídlo za dobrou cenu.

Kam na nákupy

Nejlepší nezávislé a alternativní obchody s oblečením se nacházejí kolem Markveien a brány Thorvalda Meyerse. Fanoušci vintage by se měli podívat do Robot, Fretex Unika a Velouria Vintage, zatímco Liten & Tøff nebo Lillemonster jsou vynikajícími místy pro výběr barevných kousků se skandinávskými vzory pro vaše nejmenší. 

Chillout Travel je zase místem, kde seženete nejlepší knihy o cestování a turistickou výbavu, kterou jste si třeba zapomněli doma.

Kde přespat

Chcete-li zažít něco opravdu jiného, zvolte The Thief na Tjuvholmen. Byl otevřen v roce 2013, aby poskytoval alternativu k tradiční hotelové scéně v Oslu. Veřejné prostory a pokoje pro ubytované jsou plné umění bývalého kurátora Národního muzea. Bohatá snídaně formou bufetu patří k jedné z nejlepších v Norsku.

Ve městě je k dispozici větší množství kvalitních a levných hotelů. Přestože ceny za ubytování nejsou tak nízké, jako v jiných městech, jsou stále výrazně nižší než hotelové řetězce. Například Citybox nemá žádný mini bar ani recepci. Místo toho vás bude čekat DIY check-in, příjemné místo, kde složíte hlavu, vlastní koupelnu, bezplatné wi-fi a ubytování v centru. Očekávejte platbu NOK 660 (cca 1700 Kč) za noc, která nezahrnuje snídani.

Publikováno: 10. 4. 2018 11:52 Nahlásit obsah