Život gejši: umění, pravidla a peníze

Život gejši: umění, pravidla a peníze Zdroj: shutterstock.com

Život gejši není nic jednoduchého. Váže se k němu spoustu povinností a pravidel, které je potřeba plnit každý den po celý život. Odměnou je ale volnost a obdiv mužů. Jak vypadá život žen, které se zasvětily jedné z nejstarších japonských tradic?

Gejša je umělkyně v pravém slova smyslu. Celá její existence je silně spojena s uměním. Musíte být schopná ve hře na šamisen (tradiční japonská kytara se třemi strunami potažená psí nebo kočičí kůží) a umět tančit v tradičním japonském duchu. Jenom rozbor slova gejša vám prozradí podstatu gejšina života – ´gei´ jako umění a ´sha´ jako přítomnost či společnost . Celodenní aktivity se orientují kolem zdokonalování uměleckých a komunikačních schopností tak potřebných pro večerní bavení hostů. A jak celý den probíhá?

Denní rutina

Ráno se můžete vzbudit až kolem desáté hodiny, což ale není až taková výhra, protože jste minulou noc až do dvou do rána pracovala. Začnete procvičovat hru na šamisen či tanec. Buď sama doma nebo jdete na lekci k profesorovi, věnujete se opakování písní a básní nebo jdete ke kadeřnici. Váš účes je totiž speciálně upravený a dá velikou práci, aby vypadal vždy dokonale. Návštěva kadeřnice je pro vás tedy povinná jednou až dvakrát týdně.

Zdroj: shutterstock.com

Kolem třetí hodiny se vykoupete ve vodní lázni, voda by měla být tak horká jak nejvíc snesete. Oblečete se do kimona a trpělivě čekáte, než vás zavolají z čajovny, že si vás hosté žádají. Zde bavíte hosty, doléváte jim saké, což je vaše jediná fyzická aktivita kromě tance, a snažíte se být okouzlující. Za večer navštívíte několik čajoven a měla byste mluvit vždy se všemi hosty, neměla byste se upnout jenom k tomu, který je vám nejsympatičtější. Gejša by měla být vším, co není manželka, tam, kde je manželka nudná, je gejša zábavná, umí naslouchat, poradit a přesto se nemá chovat jako družka.

Gejša s hosty jenom konverzuje či hraje hry pro pobavení, tančí a zpívá. Nepleťme si gejšu s prostitutkou, nikdy by nemělo mezi ní a klientem dojít k fyzickému aktu. Pro tyto příležitosti si musíte pořídit patrona, který bude vaším milencem a zároveň sponzorem vašich kimon, po kterých bude vaše srdce každoročně prahnout, jako každá žena prahne po novém modelu oblečení. Se svým patronem můžete mít sex, když se vám narodí jeho dítě, vychováváte ho ale sama (s malým přispěním patrona) a jste vždy svobodná žena. Pro manželství se rozhodne jenom málo gejš. Přivyknout si svobodnému životu, kdy vás muži obdivují, ale neomezují, a vstoupit do světa, ve kterém byste se musela starat (a ještě zadarmo) o náladového manžela, který se chodí bavit paradoxně za gejšou, je pro vás nepředstavitelné.

Historie světa květů a jív

Prapočátek vzniku gejš se datuje k polovině 18. století. Představiteli gejš ale nebyly ženy, ale naopak muži. Koncem století se tohoto postavení chopily dnes tradiční ženy a o padesát let později muži v kimonech vymizeli a oblékají je jenom v divadelních představeních parodujíc gejši.

Dražba panenství

Gejša se původně svému řemeslu začala učit už jako malá holčička. Dcery gejš, které většinou následovaly matky, už dokonce od tří let. Kolem čtrnácti let se z ní stává gejša učednice, která chodí se svou starší sestrou gejšou (nejsou pokrevně spřízněny, spojil je speciální obřad) po večírcích a okoukává její chování. Od osmnácti se pak i ona stává soběstačnou gejšou. Obvyklým rituálem byla i dražba gejšina panenství, tedy Mizuage. Ten, kdo ho vydražil za nejvíce peněz, zbavil gejšu panenství. Obvykle se jednalo o zámožného a zkušeného muže, pro nějž to byla pocta. Většinou spolu už nikdy více nespali.

Zdroj: shutterstock.com

V dnešní době umění gejš stále více upadá, protože cesta k dokonalému ovládání tohoto řemesla je složitá. Dnes jsou jejich okasan (´matka´ gejši – nebiologická matka, v jejíž domě gejša bydlí a jíž bere jako svou druhou matku) tak rády, že vůbec někdo se rozhodl pro život gejši, že jim co nejvíce usnadňují výchovu, která začíná mnohem později, minimálně v šestnácti letech. I když se toto povolání může zdát v dnešní době kontroverzní, stále patří k jedné z nejstarších japonských tradic. 

Publikováno: 14. 9. 2018 09:56 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.