Srí Lanka: Starověké království v Polonnaruwě

Srí Lanka: Starověké království v Polonnaruwě Zdroj: VH

V centrální části drobného ostrova přezdívaného slza Indie se nachází jeden z vrcholů tzv. kulturního trojúhelníku starověkých měst, které by žádný návštěvník této oblasti neměl minout.

Ve stejnojmenném regionu se na rozloze okolo 3,3 tisíců čtverečních kilometrů rozkládá starověké město s nespočtem náboženských chrámů, hrobek, soch a stúp. To vše znásobeno dokonale zachovalou detailní výzdobou schodišť a sloupů z Polonnaruwy činí ideální srílanskou destinaci na jednodenní výlet. 

Zdroj: VH

Úderem sedmé ranní slyším letmé troubení tuk-tukáře, který nás svým typickým, ne zrovna bezpečným vozítkem, proveze dvěma majestátními atrakcemi centrální části Srí Lanky. Máme v plánu navštívit starobylou Polonnaruwu a ikonickou Lví skálu Sygiriyu. Rychle budím svého spolucestovatele z Filipín, který, jak je vidno, po včerejší večerní ochutnávce alkoholických nápojů na výletování naprosto zapomněl. Po 10 minutách vyrážíme.

Zdroj: VH

Starověké království v srdci malebného ostrova bylo založeno indickou dynastií Chola během 11. století našeho letopočtu. Po dobytí o mnoho starší a významější Anuradhapury na konci 10. století, která tvoří společně s Kandy a Polonnaruwou onen Kulturní trojúhelník významných historických míst, byla jako nové hlavní město díky strategické poloze ustanovena právě Polonnaruwa.  

Zdroj: VH

V té době nastal největší rozkvět nového sídelního města. Král Parakramabahu I. nechal vztyčit vysoké budovy ohromné rozlohy, naplánoval rozvržení parků, rozložitých chrámů a nádrž, která byla na svou dobu tak velká, že ji místní pojmenovali Parakramovo moře. Během vlády jednoho z jeho následovníků, který prakticky celé vzkvétající království finančně zruinoval, byla Polonnaruwa, stejně jako předtím Anuradhapura, opuštěna a centrum moci Sinhálců se přesunulo dále na západ ostrova. Od roku 1982 je bývalé hlavní město na seznamu kultruního a přírodního dědictví UNESCO. 

Zdroj: VH

Celá oblast je natolik rozsáhlá, že jeden den na její průzkum se považuje za úplné minimum. My jsme se rozhodli jí věnovat pouze několik hodin, proto není času na zbyt. V parném dopoledni lednového dne před prohlídkou pamětihodností omotávám kolem boků šátek, neb má obnažená kolena a kotníky místní popuzují. Před vstupem do všech chrámů a posvátných míst rovněž zouváme boty a bosky prozkoumáváme architekturu a dekorace staré bezmála jedno tisíciletí. 

Zdroj: VH

Mezi atrakce číslo jedna patří Královský palác, který byl svého času budovou s úctyhodnými rozměry. Na délku měřil 31 metrů, sahal do výšky 13 metrů a prý měl až 7 pater. V současnosti z jeho bývalé slávy moc nezůstalo a ruiny paláce dnes připomínají zubní stoličku skrz na skrz prolezlou kazem. 

Zdroj: VH

Nedaleko zříceniny Královského paláce se nachází další dominanta areálu, Polonnaruwský čtyřúhelník, v jehož středu nalézáme kruhovou stavbu citadely, která sloužila k náboženským účelům. V chrámovém komplexu se nachází rovněž fascinující stúpy gigantických rozměrů zdobené sochami Buddhů, ke kterým, jak nás nabádá ostraha pamětihodností, se nesmíme při fotografování otáčet zády. 

Zdroj: VH

Na konci krátkého putování starobylým městem nás uchvátí tři pískovcové sochy reprezentující Buddhu ve všech polohách jeho tradičního zobrazení - Buddhu stojícího, sedícího a ležícího poté, co dosáhl stavu nirvány. Se vzpomínkou na jeho pokojně zavřené oči opouštíme areál a vydáváme se vstříc dalšímu putování. 

Zdroj: VH

Publikováno: 4. 12. 2017 11:11 Nahlásit obsah