Peru: S hlavou v oblacích

Peru: S hlavou v oblacích Zdroj: imagenesethel.blogspot.com

Asi 30 kilometrů severně od Cuzca, města umístěného vysoko v andských horách, se nachází peruánské ruiny kdysi slavného Pisacu. Zemědělské terasy, které modelují krajinu a dodávají jí charakteristické vzezření, a příkré chodníčky lemující okraje hor nás dovedou až na samotný vrchol, odkud se při pohledu do údolí zatočí hlava nejednomu cestovateli.

A aby také ne. Vždyť se při cestě k ruinám silnice vlní až do výšky bezmála 3000 metrů nad mořem. Pod ruinami se nachází stejnojmenná vesnice, která návštěvníky láká svým malebným trhem, kde lze zakoupit všechny možné suvenýry. Oficiálními dny, kdy se zde trh pořádá a kdy sem proudí davy turistů, jsou úterý, čtvrtek a neděle. Tradiční trhy ale vesnici pohltily natolik, že se zde konají prakticky denně. Peruánské trhy jsou vůbec originální a jedinečné. Není divu, že z tolika barev najednou a rozličného zboží přechází zrak.

Jednoznačně největším lákadlem oblasti je incká citadela, která leží až závratně vysoko nad vsí na plošině ve tvaru trojúhelníku. Ze všech stran ji obkopuje děsivá strž, která způsobuje závratě. Jedná se o opravdu efektní památku, přesto jsme tu společně s několika dalšími nadšenci téměř sami. 

O vzniku Pisacu se toho, podobně jako u mnoha dalších inckých měst, příliš neví. Archeologové předpokládají, že stavba komplexu započala během vlády devátého Inky Pachacutiho někdy okolo 1440 našeho letopočtu. V dobách svého největšího rozkvětu byl Pisac dominantou zdejšího kraje, odkud Inkové ovládali trasu spojující incké království s městem Paucartambo nacházejícím se na jihu země. Citadela střežila nejen údolí řeky Urubamby pod sebou, ale také průsmyk, který vedl do džungle na severovýchodě. 

Nejpůsobivější částí pisackého komplexu jsou zemědělské terasy, precizně uspořádané a lemující příkré horské strže. Táhnou se po jižním a východním svahu hory ve velkých ladných křivkách. Jednotlivé terasy jsou propojeny šikmými schodišti, které byly vytvořeny pomocí dlažebních kamenů, které inčtí stavitelé zasadili do zdí teras. Nad terasami vedou po okraji srázu pešinky, které návštěvníka provedou po celém areálu. Absence zábradlí a jakéhokoli bezpečnostního systému dělají z procházky po citadele téměř adrenalinovou zábavu zcela nevhodnou pro jedince trpící závratěmi. 

I přes svou zdánlivě nedobytnou polohu byl však Pisac v 16. století pokořen španělskými conquistadory během ničivých nájezdů po celé střední a jižní Americe. Proto dnes můžeme obdivovat pouze zlomek toho, co se zde v 15. století mohlo nacházet. Nicméně i ruiny kdysi prosperujícího města na nás po staletích opuštění dělají nepopsatelný dojem. 

 
Publikováno: 26. 6. 2017 11:13 Nahlásit obsah