Mexiko: Za nejkrásnějšími vodopády

Mexiko: Za nejkrásnějšími vodopády

Kromě archeologických unikátů máme při cestě po Mexiku, kolébky mayské civilizace, v merku i jeho přírodní půvaby v podobě nejkrásnějších vodopádů země. Naše původní myšlenky na koupání přímo pod osvěžující tekoucí vodou jsou zapuzeny ihned poté, co spatříme ohromnou masu vodopádu valícího se přes okraje kaskád.

Je nám jasné, že se ani nemusíme svlékat do plavek, abychom se v parném dni osvěžily. Bohatě nám postačí přiblížit se k samotnému vodopádu a voda tříštící se v droboučké kapky dokoná své dílo. Po pár vteřinách jsme promočené na kost. 

Nejprve vyrážíme k vodopádu Misol-Há, který se nachází asi 20 kilometrů od archeologického naleziště Palenque v mexickém státě Chiapas.  Milovníci kinematografie v něm poznají místo, kde se natáčela scéna ze slavného Predátora. Voda padá do půvabného jezírka hned pod vodopádem z výšky 30 metrů. Řeka, která tuto přírodní nádheru napájí, obvykle nedosahuje vysoké hladiny. Avšak po vydatných deštích trvajících celou noc je v řece vody víc než dost. Voda padá do jezírka s ohlušujícím hukotem, který je slyšet již z dálky. O tenkém proudu vodopádu, zpoza něhož jsme si chtěly vyfotit celou scenérii, si tak můžeme nechat jen zdát.

Naší druhou zastávkou jsou pak rozlehlé vodopády Agua Azul, na kterých se vydatný noční déšť také značně podepsal. Jak již název napovídá, jedná se o „modrou vodu“, jejíž barva je při odrazu slunečních paprsků od travertinových teras jasně tyrkysová. Vzhledem k množství vody, která s sebou nese i spoustu bláta, se nám však vodopád jeví jako hnědý, a prvotní nadšení je rázem pryč.

Vodopády Agua Azul se nacházejí v úchvatné stále zelené kopcovité krajině a i přes nadměrný průtok řeky působí malebným dojmem. Je to vlastně asi kilometr dlouhý úsek, který je tvořen sérií různě velkých travertinových kaskád. Nejvyšší vodopád měří sice jen 6 metrů, zato jeho šířka je úctyhodná. V tůňkách, kde proud řeky není tak silný a plavcům nehrozí žádné nebezpečí, využíváme příležitosti a v horkém letním dnu se přece jen svlažujeme. Lepší konec výletu jsme si snad ani nemohly přát.

Publikováno: 23. 7. 2017 11:05 Nahlásit obsah