Maroko: Barvírna kůží ve Fésu

Maroko: Barvírna kůží ve Fésu

Fés, nejstarší ze všech královských měst v Maroku, je tvořen změtí spletitých uliček. Pokud má člověk štěstí a neztratí se v nich, může doufat, že při bloumání městem narazí na jednu z pověstných barvíren kůží.

Dalším superlativem ve výčtu vlastností by mohlo být, že je to bezesporu nejpůsobivější marocké město. Po vstupu do centra starého Fésu, tedy medíny, vás doslova pohltí okolní mumraj a ocitnete se jakoby o několik století zpět v historii. Za branami staré medíny se však odehrává úplně jiný svět.

Nový Fés se představuje jako moderní pulsující velkoměsto s nádechem jihofrancouzského šarmu. Při procházce novodobým Fésem nacházíme spoustu kaváren, restaurací, širokých bulvárů a luxusních obchodů. Na ulicích potkáváme bohaté muslimy jen tak korzující či posedávající v jedné z okouzlujících kaváren. To vše se odehrává v kontrastu k většinové společnosti, která kvůli velké míře nezaměstnanosti trpí obrovskou chudobou.

Nás však mnohem více přitahuje staré historické centrum města a jeho pavučina ulic a uliček, kterých je prý na devět tisíc. Po prvním setkání s chaotickým centrem tomu začínáme věřit. Denně se ve Fésu ztratí spousta turistů. Jednoduchým návodem, jak se z ulic vymanit, je následovat dav. Pokud to nezabere, vyplatí se zaplatit pár dirhamů jednomu z místních mladíků líně posedávajících na schodech starobylých domů a požádat ho, aby vás z tohoto nikdy neutuchajícího chaosu vyvedl.

Historická část nabízí mnoho turistických lákadel. Nejprve procházíme velkým trhem. Omamná vůně všelijakého koření se mísí s pachem oslů a krav, které se s vozíky plných nákladu prodírají uzounkými uličkami. Občas nemáme kam uhnout a zuřivě se tlačíme, kam to jde. Nikdo nechce mít na noze otisk kopyta. Na trhu lze koupit naprosto vše. Od všemožných suvenýrů, přes maso a další potraviny, koření až po koberce a kožené výrobky.

Na naší cestě trhem navštěvujeme právě jednu z dílen, kde se vyrábí koberce. Mnohem zajímavější je však návštěva nefalšované barvírny kůží, kterých je ve Fésu habaděj. Jejich přítomnost toto město proslavila beztak na celém světě. Už z dálky cítíme, že se ke koželužně blížíme. Barvírna totiž smrdí už z dálky. Kvůli všudypřítomnému puchu raději vylézáme na střechu jednoho z domů a barvení zvířecích kožek přihlížíme seshora.

Majitel koželužny nás uklidňuje, že dnes není smrad ani zdaleka takový jako obvykle. Pracuje totiž jen pár dělníků. Pro jistotu dostáváme snítku máty, ke které máme přičichnout pokaždé, půjdou-li na nás mdloby. Práce dětí je v Maroku velmi oblíbená. Nezřídka proto vidíme v nádobách plných různých barviv stát děti až po pas. I dospělí Maročané se zde nadřou. Práce je to náročná, navíc v dost znečištěném prostředí a neustálém puchu. V Maroku moc na výběr není.

Po prohlídce barvírny nás hrdý majitel obchodu vede třemi patry své prodejny. Kožené výrobky – kabelky, peněženky, opasky, saka – jsou k vidění na policích. Vypadají úchvatně. Ovšem úchvatná je i cena. Raději rychle mizíme zpět na trh a utrácíme poslední dirhamy tam.

Publikováno: 27. 5. 2017 09:00 Nahlásit obsah