Hierve el Agua: Travertinový vodopád uprostřed hor

Hierve el Agua: Travertinový vodopád uprostřed hor Zdroj: Shutterstock.com

Vysoko v horách jižního Mexika obdivujeme zkamenělý vodopád, jehož jediným přímým příbuzným na světě je travertinový útvar Pamukkale v Turecku.

Asi dvě hodiny jízdy od malebného koloniálního městečka Oaxaca se nacházejí travertinové terasy a vodopád Hierve el Agua. Toto místo vidíme téměř na všech pohlednicích už v údolí Oaxacy a zatoužíme jej spatřit. Cesta vede překrásnou přírodou a strmě stoupá do horských výšin.

Ze škvír ve skalách nahoře nad vodopádem vytéká několik silně mineralizovaných pramenů. Za sráznými vrcholky útesů voda petrifikuje a vytváří travertin, tedy pevnou usazenou horninu. Z dálky skála vypadá jako pokrytá šlehačkou. Celý úkaz se ve výšce okolo 1800 metrů nad mořem formoval více než dva a půl tisíce let. Skalní útvary, které se tu nacházejí, jsou dva. Jsou známé jako malý a velký vodopád. Malá kaskáda není tak příkrá jako velký vodopád a je spíše rozložitější do stran.

Přírodní i uměle vytvořená jezírka s mineralizovanou nazelenalou vodou lákají ke koupání. Barva vody je způsobena přítomností minerálů, zejména železa a barya.  Ale protože je nám všem známo, že zasloužená odměna přichází až po námaze, vydáváme se nejprve na asi 20 minutový sestup k vodopádu. Skalní formace vypadající jako obrovský krápník, po které neustálé stéká několik pramenů vody, se klene nad údolím a působí jako mocný ochránce celé oblasti. Úchvatná je i okolní krajina s nespočtem druhů živočichů a rostlin. Ve spalujícím poledním slunci se vydáváme zpět k rybníčkům a výkon je to naprosto vyčerpávající. Motivuje nás snad jen koupání v osvěžujících kaskádách.

Hierve el agua v překladu znamená „vřící voda“. O to větší je překvapení, že voda vlastně vůbec nevře. Naopak, v parném dni osvěží příjemnými 25 °C. Opřené o okraj jezírka relaxujeme ve studené a kocháme se panoramatickým výhledem na údolí a hory v okolí. Je to pohled jako pro bohy.   

  

Publikováno: 1. 6. 2017 13:35 Nahlásit obsah