Guatemala: Ve víru nedělního trhu

Guatemala: Ve víru nedělního trhu

Dvakrát do týdne rozčeří vody poklidného guatemalského městečka tradiční trh, který je turistickým lákadlem kvůli prodeji všemožných suvenýrů s cenami doslova za hubičku. A také proto, že se tu cizinci mísí s místními obyvateli v tradičních barvami oplývajících krojích.

Chichicastenango je ospalé městečko nacházející se v hornaté krajině asi dvě hodiny jízdy od jezera Lago de Atitlán. I když vzdálenost na mapě odpovídá zhruba 70 kilometrům, žalostný stav místních silnic i dopravních prostředků způsobí, že se cestovatelé cítí po absolvované cestě naprosto vyřízení. K tomu přispívají i četné serpentinové zatáčky a zpomalovače, kterým se ve španělštině říká „vibradores“ a opravdu, po přejetí jednoho vibradoru nám auto pod zadky drnčí ještě hodně dlouho. Tím spíš, když je zpomalovačů hned několik za sebou, což je, jak zjišťujeme během našeho putování po této překrásné zemi, guatemalská specialita.

Barevný trh v Chichi (jak název městečka sami Guatemalci zkracují) se koná jen dvakrát za týden, každý čtvrtek a neděli, kdy se úzké dlážděné uličky zaplní obchodníky a prodavači nejrůznějších výrobků. Výběr je nepřeberný. Odměnou všem návštěvníkům je multikulturní zážitek, v němž se ve změti pravoúhlých uliček mísí místní kultura s tou turistickou. Trh probíhá zcela nerušeně, kolem cvakají spouště fotoaparátů a místní v klidu nakupují potřebné věci. Do toho všeho slyšíme smlouvání a handrkování se o cenách či kvalitě výrobku.

Na trhu se smlouvání vyplatí. Rovněž není od věci naučit se pár španělských frází, které otevírají cestu k snazší domluvě i přívětivějším cenám.  Smlouvání by vždy mělo končit u ceny přijatelné pro obě strany, což obvykle bývá na zhruba dvou třetinách původní ceny výrobku. Ti zdatnější se dostanou i na polovinu či níž. Všichni zúčastnění by měli mít pocit vítězství nebo aspoň spokojenosti nad provedenou transakcí.

Uprostřed trhu se nachází kostel svatého Tomáše, který dokládá fakt, že je Chichicastenango důležitým kulturním a náboženským centrem. Schody vedoucí ke svatostánku jsou doslova v obležení prodavaček květin a je z nich okouzlující pohled na dav nákupčích.

Na trhu v Chichi lze koupit naprosto všechno. Od na Guatemalu upomínajících triček, přes různé deky v tradičních odstínech, dřevěné masky, hrnčířské výrobky až po tkané textilie a hamaky. Vše je zahaleno v omamné vůni koření a jídla vonícího z pouličních stánků. Není divu, že nám po zběsilém nakupování vyhládlo. Ověšené taškami se uchylujeme do restaurace s výhledem na trh a užíváme si ten mumraj z poklidné vyhlídky terasy.

Více fotografií si můžete prohlédnout zde:  Galerie Chichicastenango Chichicastenango Prohlížet galerii

Publikováno: 21. 11. 2017 13:47 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.