Gambie, zapomenutá země Afriky

Gambie, zapomenutá země Afriky

Afrika má 53 států. Safari v Keni, pyramidy v Egyptě to zná každý. Afrika to však nejsou jen turisticky profláknuté destinace, které navštěvujeme, abychom zažili tu exotiku z blízka. Afrika nám může nabídnout totiž mnohem víc. Třeba její nejmenší stát, Gambie, civilizací téměř nezkažený jeden z „posledních“ kousků ráje na zemi.

I bez safari to jde

Gambie je malý západoafrický stát, ležící na pobřeží Atlantského oceánu. Do České republiky by se vešel rovnou sedmkrát. Diamanty i safari byste tam hledali však marně. Jedná se vesměs o uzoučkou asi 300 kilometrů dlouhou evaluační nížinu kolem řeky Gambie. Není se moc čemu divit, že o Gambii jste v podstatě od hodin zeměpisu na základní škole vlastně neslyšeli. Neprobíhají tam občanské války, ani se tam neunášejí turisti. Gambie je ze všech stran obklopená Senegalem. Až na pár krokodýlů a hrochů je tam bezpečno, ne nadarmo je tak považována za jeden z nejmírumilovnějších států. Že na tom bude něco pravdy, jde vidět už na letišti. Gambijci, neustále se usmívající (fráze americký úsměv tady dostala zcela jiný rozměr), jsou vřelí a přátelští. Vždy ochotni pomoci, nebo vás jen tak zastavit a zeptat se jak se máte.

Nedoceněná perla

Možná je škoda, že Gambie nepatří mezi vyhledávané oblasti na dovolenou. Na druhou stranu, ještěže tak. Není alespoň zkažená civilizací a turismem ve stylu „all inclusive“. Je ještě taková čistá a nevinná. I tak je tam však spousta věcí k vidění. Už samotná řeka Gambie je neuvěřitelný živel. Ano, lvy a žirafy byste tam opravdu hledali marně. Za to však budete mít možnost v její východní části poznat zblízka jak šimpanze, tak i hrochy a krokodýly (v tomhle případě není na škodu si držet odstup). Přeci jenom hroši jsou považováni za jedny z nejnebezpečnějších zvířat, proč tedy zkoušet tuto teorii na vlastní kůži. A co se krokodýlů týče, ti nikdy nepatřili zrovna k přítulným domácím mazlíčkům.   

Dřív než to zapomenu

Afriku nepoznáte z hotelového komplexu obehnaným velkým plotem, to pravé kouzlo černého kontinentu zažijete jen na vlastní kůži. Jakmile jednou takhle „ochutnáte“ Afriku, stane se už na do smrti nedílnou součástí vašeho života. I když se vrátíte do civilizace, do domova, k teplé vodě, k čisté posteli a sprše, stále vám bude něco chybět. Někde tam vzadu z hlavy bude vycházet pocit těžko popsatelný slovy, který vás neustále bude nutit vrátit se zpět. To je to místo v srdci, které si navždy zabrala černá perla, Afrika. 

Foto: http://cctenn.org

Publikováno: 12. 5. 2017 12:17 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.