Barma: Třídenní putování horami až k rozlehlému jezeru Inle

Barma: Třídenní putování horami až k rozlehlému jezeru Inle Zdroj: VH

V kopcovitém terénu centrálního Myanmaru se nadšeně pouštíme na třídenní výpravu, během které zdoláme bezmála 60 kilometrů zvlněným terénem a na jejímž konci nás jako vykoupení uvítá blyštící se hladina rozlehlého jezera Inle.

Pěší výlet začínáme ve městečku Kalaw, které zůstává stranou zájmu většiny turistů i přes to, že nabízí možnost úchvatných krátkých procházek do okolní přírody. Mnozí město navštíví zejména proto, aby se mohli vzápětí vydat na bez nadsázky nejpůsobivější trek celého Myanmaru, během nějž se blíže seznámí s životem obyvatel kmene Pa O, prohlédnou si rýžová pole a vesnice místních obyvatel a výlet zakončí u hladiny ikonického jezera Inle. A to je teprve tou správnou odměnou za tři dny strávené na cestě.

Zdroj: VH

V osm hodin ráno nás u hotýlku vyzvedává místní hoch Salai, který se kromě studia živí jako průvodce. Během následujících tří dnů se spolehneme na jeho dokonalé znalosti oblasti a bude to právě on, který nám postupně představí i prostý, avšak velmi náročný život místních obyvatel.

První den mírně stoupáme po pěšině jediným lesním úsekem, abychom mohli stanout na vyhlídce, z níž se každému cestovateli naskytne dechberoucí pohled na sytě zelená rýžová políčka v údolí pečlivě upravená do teras. Následuje procházka po venkovských cestách z vesnice do vesnice, na jejímž konci čeká setkání s domorodci a přenocování v jejich bambusovém domě. 

Zdroj: VH

Ještě před setměním se stihneme opláchnout vodou z kádě. Jazyková bariéra na obou stranách nám nedovoluje komunikovat s majiteli domu, vyměňujeme si proto jen zdvořilé úsměvy a posunky se snažíme vysvětlit, že je čas se po náročném dni přesunout do postele. Po večeři v tradičním barmském duchu se odebereme do prvního patra domu. V jednoduchém příbytku se spí překvapivě pohodlně i přes všudypřítomný odér buvola, kterého domácí ubytovali v přízemí. 

Zdroj: VH

Trekování v oblasti kolem jezera Inle není nijak fyzicky náročné. Druhý den trávíme procházkou mezi poli, na nichž obyvatelé pěstují rýži, chilli papričky, sezam, zázvor, kukuřici a další plodiny typické pro tuto oblast. Zavítáme i na buddhistický festival a nedělní trh, který hýří barvami. Vesničané z kmene Pa O oděni do tmavých krojů ozvláštněných pestrobarevnými šátky, jež místní ženy nosí na hlavě, čile obchodují se všemožným zbožím. Atmosféra trhu je natolik nakažlivá, že nás zcela pohlcuje a my se jí necháváme unášet. Skončíme hned se dvěma šátky a plným batohem levné barmské whisky. 

Zdroj: VH

Druhou noc trávíme rovněž s místními obyvateli a to rovnou v domě starosty malé vesnice, kam před setměním s vypětím sil přicházíme. Bohatství majitelů stavby je znát. Budova je cihlová, prostorná, a starosta má hned osm krav. O náročnosti této noci zejména co se pachových vjemů týče nelze pochybovat. Přežíváme jen díky mentolové mastičce, kterou si mažeme nad horní ret. 

Zdroj: VH

Poslední den se nese v duchu závěrečného sestupu k jezeru Inle. Na trase se občerstvujeme chlazeným pivem překvapivé značky Myanmar a co nevidět nás vítá rozlehlé tmavé jezero, od jehož hladiny se odráží paprsky poledního slunce. Zasloužený cíl cesty je na dosah. 

Zdroj: VH

Publikováno: 31. 7. 2017 15:17 Nahlásit obsah