Barma: Klášter na skále

Barma: Klášter na skále Zdroj: VH

Nedaleko nejvyhlášenější barmské atrakce, rozsáhlé baganské planiny čítající více než dvě tisícovky chrámů, pagod a stúp, se nachází klášter, který přímo volá po návštěvě díky své netradiční poloze. Byl zbudován na vrcholku skalnatého výběžku čnícího z rovinaté krajiny.

Výprava k neobvyklé náboženské stavbě zabere půl dne a samotná cesta k ní trvá z vesnice Nyaung U zhruba hodinu. Dramaticky působící výběžek sopečného původu s vysokými strmými stěnami, který se už z dáli tyčí nad vesnicí, je korunován zlatavým chrámem, jehož záři ještě umocňují dopolední paprsky slunce. A jako každá náboženská stavba je i klášter Taung Kalat, díky své poloze mnohdy chybně označován jako hora Popa, v obležení místních náboženských nadšenců. 

Zdroj: VH

Klášter i samotná hora Popa, která se ve skutečnosti rozkládá poblíž masivního skalnatého výběžku a sahá do výšky 1518 metrů jsou vyhlašené jako sídlo duchů nat. Není proto divu, že je posvátné místo hojně navštěvováno poutníky, kteří duchům příchazejí vzdát úctu. 

Zdroj: VH

Od paty skály až na její vrchol ke vstupu do chrámu vede 777 shodů. Jedná se o posvátné místo, obuv proto není povolena. Je až s podivem, že věřícím nevadí výkaly makaků ani netopýrů, kteří zákoutí krytého schodiště obývají, ale podrážky bot ano. 

Zdroj: VH

I když se místní obyvatelé alespoň částečně snaží podlahu pravidelně vytírat (za což by si od západních návštěvníků nechali rádi zaplatit), znečištěným místům se při stoupání po stovkách stupňů prostě nevyhneme. O hygieně na náboženských místech Myanmaru se zkrátka nelze bavit. 

Zdroj: VH

I když výstup na vrcholek skály trvá jen 20 minut, v horkém vlhkém klimatu se snadno zapotí i Barmánci, kteří jsou na tyto podmínky zvyklí. O to více začneme nad vlastním výkonem litovat, když spatříme klášter. Náboženská stavba je jistě nesmírně důležitým prvkem barmského buddhismu, vypadá ale o poznání lépe z dálky. 

Zdroj: VH

Klášter sestává z několika svatyní s vyobrazenými duchy, kteří v rukách drží bankovky, jež jim darovali štědří věřící. Kromě vyhlídky do placaté krajiny z jedné strany a na horu Popa tyčící se na straně druhé se nejedná o nijak úchvatné místo, které by stálo za bližší seznámení. Vystavit vlastní chodidla tolika kožním nemocem se určitě nevyplatilo. 

Zdroj: VH

Za náročný výkon v ještě náročnějších podmínkách se odměňujeme tradičním barmských porkmem, salátem z čajových listů, který zapíjíme vychlazeným pivem. Výprava ke klášteru najednou dostává jiný, mnohem přátelštější rozměr, a my jsme už zase spokojené. 

Zdroj: VH

Publikováno: 30. 6. 2017 14:02 Nahlásit obsah
Témata: Svět Barma Klášter