Portugalsko: Romantická Sintra

Portugalsko: Romantická Sintra Zdroj: VH

Severozápadně od Lisabonu se rozkládá pohádková Sintra, která se v minulosti díky svým příjemným klimatickým podmínkám stala letním sídlem královské rodiny. Stavbám rozesetým v romantické krajině žulových kopců vévodí Palácio da Pena, jehož výrazná fasáda září do dáli.

Po desetiletí Sintra lákala k návštěvě bohaté a vlivné osobnosti, stejně jako slavné spisovatele. Například lord Byron zasadil děj své básně o Child Haroldově pouti právě do rajského okolí Sintry. Už jen samotná procházka úzkými uličkami města, jehož malebné domečky se tísní nahusto postaveny ve svazích, dýchá romantikou. 

Zdroj: VH

Na hlavním náměstí se nachází Palácio Nacional, který se už na první pohled vymyká představě o tradiční architektuře, především díky dvěma bělostným komínům, které nelze přehlédnout. Jedná se o dominantu kuchyně královského paláce, která se tyčí do výšky 30 metrů. I samotná stavba je výsledkem kombinování různých stylů od maurského obložení zdí přes výzdobu v manuelském stylu až po gotická cimbuří. 

Zdroj: VH

Do paláce se kvůli vlastní prokrastinaci nad plechovkou piva nestihneme dostat včas, takže nám namísto odborného výkladu místního průvodce musí stačit výklad knižní. Stavba ukrývá architektonické poklady v podobě Labutího sálu pojmenovaného podle labutí malovaných na stropě, nebo Sálu strak, kde nechal Jan I. vyobrazit tolik ptáků, kolik bylo v paláci dvorních dam. Připodobnil je ke strakám šířícím po dvoře drby poté, co byl při milostných hrátkách přistižen s jednou ze služek.  

Zdroj: VH

Nejvýraznější stavbou, která se v okolí Sintry nachází, je jednoznačně Palácio da Pena. Jasné barvy jeho fasády, zejména pronikavá žlutá a rudá, září do dáli. Palác hrdě stojící na vrcholku žulového kopce byl postaven v polovině 19. století baronem von Eschwege z Německa na místě bývalého kláštera, jehož kaple zůstala v paláci zachována dodnes. 

Zdroj: VH

Dostáváme se k němu po dvacetiminutové procházce vzhůru malebným subtropickým lesíkem s hustými keři a upravenými zahradami s jezírky a fontánami. Interiér paláce, který královská rodina v minulosti využívala jako letní sídlo, je obdobně úchvatný jako jeho exteriér vyzdobený v souladu s maurským a manuelským stylem. Všechny místnosti jsou plné dekorovaného nábytku, maleb a soch. Velkolepě působí zejména jídelna a taneční sál. 

Zdroj: VH

Z ochozu stavby se návštěvníkovi nabízí výhled do půvabné krajiny, která se kolem paláce rozprostírá. Za pozornost stojí také Maurský hrad nacházející se na protější straně hřebene. Oproti honosnému paláci oplývajícího až kýčovitou krásou, byl hrad postaven v 9. století v jednoduchém stylu typickém pro podobné stavby. Po stovky let chátral než byl v polovině 19. století restaurován. 

Zdroj: VH

Publikováno: 9. 11. 2017 08:00 Nahlásit obsah