Irsko: Město pivu zaslíbené

Irsko: Město pivu zaslíbené Zdroj: VH

Když se řekne Dublin, vybaví se většině, hlavně pak milovníkům piva, lahodný černý mok, který se v irské metropoli vyrábí. Jakožto milovnice piva nemohu návštěvu sedmiposchoďového muzea vynechat. Ale ještě předtím se v uličkách města z románu Jamese Joyce s nadšením a radostí ztratím.

Pro mnohé je Dublin synonymem rozvoje a růstu nádnárodních korporací zejména díky výhodné daňové politice. Kromě supermoderních budov Googlu, Facebooku, LinkedInu, Twitteru a nespočtu softwarových firem zvučných jmen, které se nacházejí v obchodní čtvrti asi milionové metropole, se v historickém centru nacházejí architektonické poklady, které vždy potěší oko cestovatele. 

Zdroj: VH

Jednou takovou je i impozantní budova Trinity College, kterou najdete přímo v srdci irské metropole. Jedna ze tří univerzit, které se v současnosti ve městě nacházejí, byla založena na konci 16. století na popud královny Alžběty I. Ta si nepřála, aby byli Irové zamořeni přílišným katolismem, jak tomu bylo na jiných francouzských, španělských a italských univerzitách. 

Zdroj: VH

V reakci na Alžbětino rozhodnutí bylo katolíkům až do roku 1970 zakázáno na zdejší univerzitě, která dle jejich názoru až příliš inklinovala k myšlenkám anglikánské církve, studovat. Škola se stala almou máter mnoha nositelů význačných jmen, mezi nimiž je i spousta držitelů Nobelovy ceny v různých oborech. Mezi její absolventy se hrdě řadí politikové, filozofové, slavní fyzikové i spisovatelé, jakými byli například Jonathan Swift, Oscar Wilde a Samuel Beckett.  

Zdroj: VH

Po rozsáhlém areálu střediska vzdělání nás provede mladá studentka čtvrtého ročníku a zasvětí nás trochu do historie univerzity i praktického života studentů a upozorní na největší skvost místa, kterým je bezpochyby obrovská dlouhá knihovna, kde se knihy nacházejí nahusto vtěsnány do dřevěných polic v několika řadách nad sebou. 

Zdroj: VH

Působivá knihovna obložená dřevem se honosí nejen tlustými svazky v kožené vazbě, nýbrž i bustami velikánů, kteří v průběhu věků prošli jejími zdmi a nezřídka se ponořili do četby. Ve svým útrobách skrývá ještě jeden historický skvost, jímž je Kniha z Kellsu. Jedná se o bohatě iluminovaný evangeliář z roku 800 našeho letopočtu psaný v latině. 

Zdroj: VH

Obsahuje čtyři novozákonní evangelia a nespočet dalších textů. Knihu napsali keltští mnichové na 340 kusů teletiny. Návštěvník si jí velmi rychle všimne, protože ze všech vystavených knih je u téhle největší fronta zvědavců. 

Zdroj: VH

Po uspokojení intelektuální stránky máme chuť na něco přízemnějšího a vyrážíme do slavného pivovaru Guiness, se kterým je Irsko neodmyslitelně spjato. Pivovar byl založen Arturem Guinessem v roce 1759 a popularita černého piva plné chuti rostla natolik, až se dostala na současnou produkci 850 milionů litrů ročně, které vyrábí v 50 státech světa a dodává do hospod a restaurací po celém světě. 

Zdroj: VH

Hypermoderní sedmipodlažní budova nefunguje jako samotný pivovar, nýbrž jako obrovské interaktivní muzeum, jež návštěvníkům do detailu přiblíží výrobu lahodného černého moku. Díky skvělému uspořádání procházíme muzeem patro po patru, až se dostáváme do baru, kde si vychutnáváme vlastnoručně natočené pivo, kterému zde familiérně říkají “the black stuff”. Zcela nejlepší, avšak dosti turistický zážitek, je si pintu piva vychutnat v baru na posledním podlaží, odkud se nabízí výhled na celý Dublin. 

Zdroj: VH

Byla by škoda skončit s objevováním brzy, když večer teprve začíná. Naše kroky vedou do čtvrti Temple Bar, kam nás zavede lávka pro pěší Ha’penny Bridge klenoucí se nad řekou Liffey. Jak už název napovídá, nachází se zde nespočet barů, restaurací a hospod, ale noční život tu zažívají spíše turisté než místní, kteří se od přeplněných ulic drží dále. 

Zdroj: VH

Temple Bar je dokonalým příkladem toho, jak ze čtvrti dlážděné kočičími hlavami plné starých budov skladů dokázali Dubliňané snadno vytvořit prosperující moderní místo přitahující turisty. I my se na chvíli při popíjení černého moku necháme unášet ulicemi metropole. 

Zdroj: VH

Publikováno: 27. 10. 2017 09:00 Nahlásit obsah