Historie i tradice: Lübeck, krásné město s vůní marcipánu

Historie i tradice: Lübeck, krásné město s vůní marcipánu

Přístavní město Lübeck nejsou pouze dobré kavárny a restaurace. V druhé části našeho průvodce se podíváme na další důvody, proč toto hanzovní město navštívit. Vydáte-li se do Německa, je Lübeck skvělou volbou na víkendový výlet stejně jako na delší dovolenou. Jak vám ukáže tento článek, nudit se zde určitě nebudete.

Město Lübeck je největším městem Šlesvicka-Holštýnska, když se však procházíte uličkami jeho historického centra, máte pocit, že jste v malém malebném městečku s pár tisíci obyvateli namísto 213 tisíc. To tvoří ideální kombinaci, kdy ve městě najdete vše, co potřebujete a zároveň vás nečeká rušné uspěchané velkoměsto plné průmyslových moderních staveb. Jako bývalé hanzovní město má Lübeck bohatou historii, která na vás při návštěvě dýchne z každého malebného zákoutí. 

Lübeck jsem díky své rodině, která tu žije, navštívila už několikrát. Na rovinu přiznám, že má nevýhodu - počasí je tu opravdu nevyzpytatelné a tak trochu celoročně aprílové. Na druhou stranu toho má hodně co nabídnout. Zde je můj malý průvodce a pár nápadů, co v Lübecku podniknout. 

Ztraťte se v jeho ulicích 

Lübeckem se můžete několik dnů procházet a jednoduše vstřebávat jeho atmosféru. Zajímavá je hlavně nejstarší část města, která leží na ostrově mezi řekou Trávou a Wakenitzem. Ulice jsou plné historických staveb, cihlových domků a krásných městských domů s barevnými dveřmi a květinami v truhlících. Pokud vás zajímají památky, navštivte krásnou radnici, jednu z městských bran - slavnou Holstentor a Burgtor na severu, čtvrť Koberg ze 13. století nebo katedrálu a několik cihlových kostelů. Určitě byste se neměli ochudit o výhled z některé kostelní věže. Z ptačí perspektivy uvidíte město zase trochu jinak. Na svůj seznam míst k návštěvě nezapomeňte zaznamenat ani malý klidný přístav. 

Navštivte muzeum

Ačkoliv Lübeck není typicky turistické město, má bohatou kulturu a pro jeho návštěvníky je tu několik zajímavých muzeí a galerií s uměním. Vyzdvihnout musím zejména European Hansemuseum, kde se dozvíte vše o vzniku a fungování prvních obchodních společností. V muzeu Holstentor se dozvíte vše o historii města a také všechny zajímavosti regionu. Pro milovníky umění doporučuji Museum Behnhaus Drägerhaus, které se nachází v krásných prostorách městského domu na Königstraße. Galerie nabízí stálé expozice i dočasné výstavy. Momentálně si zde můžete prohlédnout obrazy německého expresionistického malíře Emila Nolde. 

Dejte si něco dobrého 

Kavárnu, pekárnu, restauraci nebo bar najdete v centru Lübecku na každém rohu. O dobré jídlo a kávu tu není nouze. Seznam vyzkoušených podniků, které stojí za návštěvu, najdete zde

Lübeck je mimo jiné známý výrobou marcipánu. Výroba této pochoutky z mandlí tu má mnohaletou tradici a těžko byste někde hledali kvalitnější marcipán. Rodinná firma Niedereggerho ho zde vyrábí už od roku 1806. Přímo v centru najdete obchůdek, kde si můžete slavné marcipánové kvádříky s hořkou čokoládou  i další sladkosti koupit a ochutnat. Součástí obchůdku je také malá kavárna a muzeum marcipánu. 

Vykoupejte se v moři

V Lübecku sice moře nenajdete, k baltským břehům to však není daleko. Stačí dvacet minut v autě a hned si můžete vybrat z několika pláží v Travemünde nebo v Niendorfu. Pokud budete mít štěstí na slunečné počasí, užijete si písečné pláže i pěkného koupání. 

A když vám Lübeck už nebude stačit...

...vyjeďte na výlet do Hamburku. Z Lübecku je to do Hamburku asi hodina cesty, a tak by byla škoda toto nádherné město nenavštívit. Jako druhé největší německé město a největší přístav vás jistě nudit nebude. Mimo přístavu můžete navštívit mnoho památek a zajímavých čtvrtí. Jednou z nich je čtvrť Sankt Pauli s ulicí červených luceren Reeperbahn. Právě zde začínali na začátku 60. let svoji kariéru Beatles. Za moderní architekturou se vydejte do čtvrti HafenCity, která je nejmodernější čtvrtí v Evropě. Při procházce městem byste neměli minout Alsterarkaden nacházející se v těsné blízkosti městské radnice. 

Publikováno: 6. 8. 2018 09:47 Nahlásit obsah