Tajemství obrovského sarkofágu. Komu patří nalezená těla?

Tajemství obrovského sarkofágu. Komu patří nalezená těla? Zdroj: www.pressfrom.info

V Alexandrii nalezli archeologové v pětimetrové hloubce černý sarkofág, o kterém se spekulovalo, že by v něm mohly ležet pozůstatky Alexandra Makedonského. Po otevření je však čekalo nemilé překvapení.

Tento sarkofág je vyroben z žuly a je doposud tím největším, který byl v Alexandrii nalezen (je vysoký 185 cm a široký 165 cm). Společně s ním se našla i alabastrová hlava, která by měla nejspíš odhalit, kdo se v sarkofágu skrývá.

Podle dostupných informací, které poskytlo egyptské Ministry of State Antiquities, vrstva malty mezi víkem a tělem je zcela původní, to znamená, že do této doby nebyl sarkofág otevřen a byl zapečetěn před více než 2 000 lety.

Zdroj: www.independent.co.uk

Když tým specialistů na mumifikaci a restaurování rakvi otevřel, našel v ní tři mumie a červenou tekutinu, která se do sarkofágu dostala prasklinou na pravé straně. Jednalo se o odpadní vodu, která způsobila rozklad mumií. 

Celou dobu vědci doufali, že se v sarkofágu ukrývá tělo Alexandra Velikého, ovšem kvůli rozkladu bude velmi těžké zjistit, komu skutečně tyto tři mumie patří. Jejich lebky budou muset projít speciální analýzou, která určí věk daných osob a i způsob, jakým zemřely.

Zdroj: www.independent.co.uk

Objev těla Alexandra Velikého se ovšem nejspíš nekoná. Kvůli absenci vzácných kovů, amuletů, sošek či nápisu na sarkofágu je téměř jisté, že těla nepatří žádnému z vysoce postavených vůdců. Dle posledních odhadů se pravděpodobně jedná o těla vojáků. Přesto nám dokáže tento unikátní objev opět napovědět mnohé o dobách minulých. 

Publikováno: 12. 9. 2018 09:10 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.