Rwanda – země, kam Bůh chodil odpočívat, když tvořil Svět

Rwanda – země, kam Bůh chodil odpočívat, když tvořil Svět

Pokud uvažujete o netradiční a exotické dovolené, určitě zkuste Rwandu, zemi údajně nádhernou tak, že do ní Bůh chodil odpočívat, když tvořil Svět. Přesto, že je to země velmi silně zasažena nedávnými pohnutými historickými událostmi, zajisté Vás okouzlí nejen svou kulturou, ale především přírodou.

Něco málo ze zeměpisu

Rwandská republika je malý stát (asi třetinové rozlohy oproti České republice, ovšem se stejným počtem obyvatel) nacházející se ve střední Africe. Oficiálními jazyky zde jsou mimo jiné angličtina a francouzština, takže by neměl být problém se zde s kýmkoliv domluvit. Hlavním městem Rwandy je Kigali, město, v němž se nacházejí jak luxusní hotely evropského typu, tak i slumy plné malých příbytků z nepálených cihel, které obývají početné rwandské rodiny. Celkově se však úroveň života ve Rwandě za několik posledních let (zvláště ve městech) velmi zlepšila, a proto zde můžete najít téměř stejné pohodlí, jako v evropských zemích – samozřejmě v případě, že disponujete dostatečným finančním obnosem.

Stín genocidy

Rwanda má za sebou bohužel nedávný krvavý konflikt – genocidu, kterou vyvolala nenávist mezi dvěma etnickými skupinami, které Rwandu obývají, Hutui a Tutsii, a jež v roce 1994 stála život asi 800 000 lidí. Historii konfliktu skvěle popisuje film Hotel Rwanda, jehož zhlédnutí před návštěvou Rwandy nezapomeňte zařadit do svého programu. Pro otrlejší pak mohu doporučit i drama Shake hands with the Devil, jež popisuje konflikt očima generála OSN Romea Dallaira.

Protože rwandská genocida je téma, které Rwandu provází dodnes (a ještě nejspíše dlouho provázet bude), nelze se mu při návštěvě Rwandy vyhnout. Není totiž Rwanďana, který by s ní neměl bezprostřední zkušenost. Při hovoru s průvodcem či personálem hotelu se Vám tak s největší pravděpodobností přihodí, že vyslechnete smutný příběh o tom, jak Rwanda zasáhla jeho rodinu a známé a o kolik z nich při konfliktu přišel. Z toho důvodu určitě také neopomeňte navštívit muzeum genocidy, které se nachází v Kigali. Připravte se však na to, že Vás jeho návštěva nejspíše velice zasáhne.

Zažijte neopakovatelný zážitek – setkejte se s gorilami horskými

Gorila horská, ohrožený druh, jehož počet jedinců na celém světě se počítá pouze na stovky, žije na jediném místě na Zemi, a to v pohoří Virunga na pomezí Rwandy, Ugandy a Konžské demokratické republiky. Při cestě do Rwandy určitě nevynechejte trek do míst, kde gorily žijí, při němž (pokud budete mít štěstí), můžete spolu s průvodcem vystopovat některou z gorilích tlup a strávit v její bezprostřední blízkosti celou hodinu. Fotografie, které lze při té příležitosti pořídit, budou jistě patřit mezi to nejlepší, co se Vám kdy podařilo „ulovit“. Přesto, že cena za tento trek je více než 10 000 Kč (avšak částka je použita pro ochranu goril), vězte, že se ji za tento nezapomenutelný zážitek určitě vyplatí vydat.

A abych i v rámci tohoto tématu učinila zadost filmografii o Rwandě, téma horských goril si před cestou můžete přiblížit filmem Gorily v mlze se Sigourney Weaver v hlavní roli. Tento film je poctou Dianě Fossey, jež svůj život zasvětila boji za záchranu těchto primátů a jejíž hrob můžete v rámci výletu za gorilami navštívit.

A co ještě stojí ve Rwandě za vidění?

Kromě návštěvy goril a muzea genocidy v Kigali každopádně nevynechejte návštěvu repliky královského paláce v Rukari, alespoň některého z národních parků včetně jejich vodopádů a vulkánů, a také návštěvu jezera Kivu. Vyzkoušejte také trek za šimpanzi a vydejte se za poznáním pěstování, výroby a zpracování čaje. A protože jste v Africe, nezapomeňte, že téměř povinnou součástí Vaší velké cesty by měl být i zážitek pravého afrického safari.

A jak se vlastně do Rwandy dostanete? Můžete se sem vydat na vlastní pěst a nechat se inspirovat třeba některým z cestovatelských blogů, anebo můžete využít služeb některé z cestovních kanceláří, jež zajistí celý poznávací výlet a vy tak nebudete mít s plánováním cesty žádné starosti.

Autor:
Publikováno: 23. 4. 2017 11:26 Nahlásit obsah