Peking aneb zakázané město

Peking aneb zakázané město

Peking je hlavním městem Číny, třetího největšího státu světa. Pokud přemýšlíte o cestě do Číny, jistě byste toto město neměli vynechat. Cestovní kanceláře nabízející zájezdy do Číny mají obvykle na programu návštěvu Pekingu, ať už se jedná o kratší nebo delší cesty (často nazýváno jako malé a velké okruhy Čínou). Co všechno nám toto hlavní město nabízí?

Několik základních faktografických údajů

Peking je kulturním i správním centrem celé Číny již od 15. století. Leží na severovýchodě Číny 150 km od pobřeží. Žije zde přes 19,5 milionů obyvatel. Podnebí je zde kontinentální, zimy bývají velmi mrazivé, léta zase příliš horká a deštivá, Peking je také sužován písečnými bouřemi. Nejvhodnější dobou pro návštěvu Pekingu je září, kdy je počasí nejpříjemnější. Časový posun oproti České republice je plus sedm hodin.

 

Vzhled města

Peking má své počátky již ve starověku, ve středověku město značně rozkvétalo, některé památky z těchto dob se nám naštěstí zachovaly dodnes. Velká část cenné architektury ale byla bohužel zničena během minulého století, kdy došlo i ke zbourání vnějších hradeb a oslavných oblouků, naopak se postavila nová sídliště a moderní široké ulice. Před Olympijskými hrami, které se konaly v Pekingu v roce 2008, došlo k dalším velkým přestavbám starších částí a výstavbám nových čtvrtí města. I tak má ale Peking svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout, o staré památky, které se zachovaly, se Číňané velmi dobře starají. Návštěvníka z Evropy zaujme zejména obrovitost a rozsáhlost starých staveb.

Zakázané město

Zakázané město bylo vybudováno v 15. století jako sídlo císaře, stavba trvala celkem 14 let. Postupně se v Zakázaném městě vystřídalo 24 císařů. Komplex se skládá z více než 9 000 místností obehnanými hradbami a příkopy, za které mohl pouze císař, jeho manželka a jejich doprovod. Pokud by do města vstoupil někdo jiný, okamžitě by ho stihl trest smrti. Za celou svou historii sice potkalo Zakázané město několik neštěstí, která ho velmi poničila, avšak zachovalo se velké množství paláců a chrámů, jejichž krásu můžeme obdivovat.

Náměstí Nebeského klidu

Toto náměstí (Tiananmen) je největším náměstím na světě, leží na jih od Zakázaného města. Nalezneme zde Bránu Nebeského klidu s portrétem Mao Ce-tunga, Památník lidových hrdinů, mauzoluem Mao Ce-tunga, Čínské národní muzeum, Šípovou věž a Velkou síň lidu (čínský parlament).

Chrám nebes

Tento chrám pochází ze stejného období jako Zakázané město. Sloužil obětním rituálům jednotlivým čínským bohům. Chrám je považován za jednu z nejkrásnějších staveb celé Číny. Obdivovat zde můžeme zejména kruhový oltář několik významných síní. Chrám nebes je obklopen rozlehlým parkem.

Mezi další zajímavé památky můžeme zařadit například Letní palác, Chrám bílého oblaku nebo Lamaistický chrám Yonghegong.

Pokud pomineme architekturu, za návštěvu jistě stojí noční trh na Donghuamen, kde můžete okusit jakoukoli čínskou specialitu, na kterou si vzpomenete. Oblíbené jsou například smažené kobylky nebo pražení škorpióni. Pokud toužíte po procházkách nebo relaxaci, navštivte některý z pekingských parků, kde se můžete třeba projet po jezeře na lodičce či šlapadle nebo se zaposlouchat do sborových zpěvů.

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2017 15:28 Nahlásit obsah