Nepál: Kremace v přímém přenosu

Nepál: Kremace v přímém přenosu

Podobně jako Indie má posvátné Váránasí, kde pohřební hranice hoří dnem i nocí, má i nepálské hlavní město Káthmándú kremační místo, kam se pozůstalí chodí rozloučit s nebožtíkem a vyprovodit jeho duši na poslední pomyslnou pouť.

Tajemné atmosféře kremací pod širým nebem nemůžu při své návštěvě odolat a vydávám se na obhlídku chrámu Pašupatináth, před nímž snad každý Nepálec touží proměnit své tělo v popel. Vystupuji z taxíku do rušné a velmi prašné ulice a prostě sleduji dav. Zřejmě přicházím v hodinu, kdy má místní “krematorium” špičku. Za brány komplexu proudí stovky lidí, proto pospíchám, abych si zajistila místo v přední linii a obřad, jemuž lidé v evropských zemích příliš často nepřihlíží,  mohla sledovat napřímo bez jakýchkoli rušivých elementů. 

Nejvýznamnější hinduistický chrám v Nepálu stojí na břehu posvátné říčky Bagmati a je obklopen rušným trhem, kde lze zakoupit náboženské předměty. Pašupatináth však navzdory úctě, které se těší, příliš posvátně nevypadá. Nachází se jen pár set metrů od vzletové dráhy Tribhuvanova letiště, a je z něj výhled na zvláště znečištěný kus řeky, která je místními využívána k pohřebním rituálům. Z hlediska náboženství je však považován za mimořádné centrum hinduistické duchovní síly. Je to totiž jediné místo, kde je hinduistický bůh Šiva zpodobněn jako Pašupáti - pán zvířat, nikoli uctíván ve své strašlivé podobě jako Ničitel, jak je tomu všude jinde. 

Podobně jako je pro Inda největší pocta být spálen na ghátech posvátného Váránasí, přejí si i Nepálci být zpopelněni právě zde, na březích páchnoucí Bagmati, která spíše než řeku protíkající metropolí připomíná stoku přeplněnou všelijakým nepořádkem, který jí v mnoha místech brání v průtoku, zejména v období sucha.

  Do samotného chrámu mohou vstoupit jen hinduisté. Všem ostatním je vstup zakázán. V areálu se rovněž nachází chrámový komplex Panch Deval (Pět chrámů), který dnes funguje jako centrum sociální péče pro staré a mnohdy na smrt nemocné lidi. Poloha centra je víc než praktická. Pokud si to jejich rodiny mohou dovolit, budou starci zpopelněni nedaleko místa svého skonu. 

Bohužel i po smrti velí nepálská tradice dodržovat kastovní systém. Přímo před chrámem mohou byt spáleni pouze členové královské rodiny, jak tomu bylo např. v roce 2001, kdy zde po masakru nepálské královské rodiny nepříčetným korunním princem proběhla kremace celkem 10 osob najednou. 

Pohřební obřady běžných občanů se konají na jih od chrámu. Všechny mají stejný průběh. Skupina pozůstalých, která je téměř vždy tvořena výhradně muži (na otázku, kde jsou ženy mi byla podána odpověď, že se starají o domácnost), složí mrtvé tělo zabalené v oranžovém rubáši co nejblíže řece Bagmati tak, aby se nebožtíkova chodidla dotkla hladiny. Nepálci věří, že duše opouští tělo člověka právě skrz paty a dostává se do řeky, aby následně mohla při své další pouti vplout rovnou do Gangy. Po posledním omytí je tělo převezeno na kremační ghát, kde v závislosti na ceně, kterou může za pohřeb zaplatit rodina nebožtíka, je spáleno na více či méně kvalitním dřevě a prestižním místě. 

Pohřeb zpravidla vede nejstarší syn nebo jiný člen rodiny, který by si měl v souladu s tradicí těsně před obřadem oholit hlavu. Pokud se nenajde nikdo, kdo by chtěl u pohřbu asistovat, je ke kremační hranici přidělen příslušník nejnižší kasty nedotknutelných. Po provedení posledních rituálů je hranice zapálena a hoří, dokud ze zemřelého, v ideálním případě, nezbyde nic než popel, který je rozprášen do černých vod říčky Bagmati. 

Celou dobu stojím v němém úžasu a pozoruji naprosto jedinečnou atmosféru, kterou ono místo oplývá. Nikdo z pozůstalých se nehroutí, ani nepropuká v pláč. Zdá se mi, že v Nepálu je smrt chápána jako poslední rozloučení se s duší zemřelého, která jen opouští mrtvé tělo a putuje jinam, kde jí snad bude lépe. Žasnu nad přirozeností a naprostou samozřejmostí procesu, který si Evropané většinou nechávají jen pro okruh blízkých a přátel. Zde duši na poslední cestu doprovází davy rodinných příslušníků a stovky přihlížejících. 

Publikováno: 7. 7. 2017 10:28 Nahlásit obsah