Mexiko: Kde se zrodili bohové

Mexiko: Kde se zrodili bohové

Starověké aztécké město Teotihuacán zbudované v roce 100 před naším letopočtem je považováno za perlu tehdejší architektury a jeho sláva sahá daleko za hranice Mexika. Dodnes město fascinuje především svými úctyhodnými rozměry a zachovalostí monumentů, které přečkaly celá tisíciletí.

Asi 50 km od hlavního města Ciudad de Mexico se nachází ony posvátné ruiny, které jsou cílem jednodenních výprav z metropole. Při panoramatickém pohledu na celou oblast Teotihuacánu, jehož název znamená „místo zrození bohů“, nás překvapí, že areál vlastně není jen plný zřícenin, nýbrž obřích staveb, nad kterými zřejmě potomci tohoto místa drží ochrannou ruku. Jak jinak si vysvětlit, že město přečkalo veškerá příkoří, kterým muselo v průběhu dějin několikrát čelit?

Celému rozlehlému areálu plnému monumentálních staveb přesně rozmístěných dle geometrických a symbolických principů vévodí Pyramidy Slunce a Měsíce. Než na ně však budeme moci pohlédnout, čeká nás jízda hektickým centrem jedné z největších metropolí světa, která je tak rozsáhlá, že nelze rozpoznat, zda už končí, či jen pohltila blízké vesničky, které ji obklopují. Taxikář je sympaťák, na cestu kupuje tradiční sladký pokrm zvaný churros, tedy smažené tyčinky posypané vrstvou cukru. Snad aby nám rušná jízda lépe utíkala.

Původ stavitelů, kteří svou metropoli dokončili v 6. století našeho letopočtu, dodnes není zcela znám. Jisté však je, že byly položeny základy města, které se později rozvinulo v největší středisko obchodu a kultury světa, a svým věhlasem předčilo i samotný Řím.

Původním účelem velkolepého starodávného města jistě bylo obyčejné smrtelníky ohromit a uhranout. Tak si totiž připadáme při pohledu na mocné kolosy tyčící se hrdě do výšky několika desítek metrů. Ohromná je i cesta Calzada de los Muertos, neboli Třída mrtvých, která jako tepna roztíná na dvě poloviny na svou dobu jedno z největších měst světa, a měří 2 km na délku a 40 m na šířku. Byla zbudována tak, aby vypadala co nejpůsobivěji.

Nejvyšší a zároveň nejrozložitější stavbou celého opuštěného města je Pyramida Slunce, sahající do výšky 70 m. Dosud nebyl její účel zcela objasněn, nicméně v jejích útrobách byly nalezeny artefakty nasvědčující tomu, že byla v době své největší slávy místem vzniku nového universu.

Při pohledu z Pyramidy Měsíce zjišťujeme, kam až moc aztécké říše sahala a jak obrovská megapole byla. V dobách, kdy v Evropě ještě neexistovalo téměř žádné ze současných velkoměst, byl Teotihuacán obýván až 200 000 lidmi. Každá budova byla pokryta jasnými, barevnými kresbami.

Jako každé velké starověké město postihl i Teotihuacán nevyhnutelný osud. Jeho vysoce hierarchizovaná společnost dospěla k vysokému stupni vývoje a následně vyčerpala veškeré své přírodní zdroje, které potřebovala k životu. 50 let po svém osiření podlehlo město požáru a bylo zasypáno miliony tun popela z přilehlých sopek. Tak čekalo ukryté pod nánosem prachu a popela až do počátku 20. století, kdy bylo objeveno a vyrváno ze spárů přírody. 

Publikováno: 8. 7. 2017 14:13 Nahlásit obsah