Kuba: Hon za nejkrásnější pláží

Kuba: Hon za nejkrásnější pláží Zdroj: VH

Dlouhý úzký ostrov nacházející se mezi dvěma Amerikami, který z jihu omývá Karibské moře a ze severu Mexický záliv, se proslavil hlavně díky své masivní produkci a vývozu rumu a doutníků. Větší turistickou atrakcí jsou však všudypřítomné pláže, které ročně přilákají stovky tisíc zahraničních návštěvníků.

Turismus je společně s exportem rumu a ručně vyráběných doutníků největším přispěvatelem do kubánské národní pokladny. Není proto divu, že si místní každého turisty váží a zejména v plážových letoviscích mu poskytnout tu nejlepší péči, která je prakticky srovnatelná s evropským či americkým standardem. 

Při své letošní cestě napříč Kubou (v dubnu a květnu 2017) jsme se rozhodly navštívit i ony pověstné pláže, kvůli kterým na ostrov proudí davy. Kubánským obrům s bílým pískem jsme se snažily vyhnout a navštívily jsme menší, daleko malebnější, pláže na ostrově Cayo Coco a Guillermo. I když nakonec došlo i na tradiční turistickou destinaci, Varadero, to když jsme v místním dopravním uzlu přestupovaly na autobus do Matanzas. 

Zdroj: VH

Kubánské pláže si pozornost zahraničních návštěvníků jistě zaslouží. I když se osobně nepovažuji za plážového nadšence, dlouhé pásy bělostného písku mě nadchly natolik, že jsme trochu změnily plán, a rozhodly se jim v tradičně ambiciózním itineráři věnovat více dní. 

Zdroj: VH

Ostrůvky u severního pobřeží, Cayo Coco a Guillermo, lemující břehy provincie Ciego de Ávila zůstaly neosídleny a neprozkoumány až do 80. let 20. století. Co však Kubánci zanedbávali po dlouhá staletí, dohnali v posledních desítkách let. Velkým úspěchem povzbuzujícím národní hrdost se stala téměř třicet kilometrů dlouhá hráz spojující ostrůvky s hlavním ostrovem. Stavba zbudovaná výhradně kubánskými dělníky byla ve své době označována za triumf revoluce. 

Pobřeží lemují luxusní all-inclusive hotelové komplexy nabízející bohatým hostům nadstandardní služby. Ironií je, že prostí Kubánci mají vstup na ostrovy zakázán a jen hrstka z nich na místní pláže pronikne prakticky pouze za odměnu, protože vláda se značně snaží omezit výskyt problematických jineteros (pochybní prodavači, průvodci, nebo dokonce prostitutky). Stavitelský boom podobný Varaderu se zde ještě nestihl rozvinout naplno, takže při troše hledání nacházíme osamocené plážičky stranou hotelových velikánů. 

Ideálním dopravním prostředkem, jak se na menší pláže dostat, je skútr. Ovšem za předpokladu, že se vám podaří si jeden pronajmout. My prošly tři čtyři půjčovny a měly úspěch až v té poslední. Předchozí byly zamčené i navzdory tomu, co uváděla cedule s pravidelnou otevírací dobou. 

Zdroj: VH

Naše první kroky vedou na pláž, Playa las Conchas, choulící se mezi dvěma útesy. Průzračné moře a hladina sahající do půli lýtek nasvědčuje, že sem si lidé nechodí zaplavat. Oku fotografa nemohou uniknout fotogenické mangrovy s kořeny obalenými jemným bílým pískem. 

Zdroj: VH

O pár stovek metrů dál se nachází největší pláž ostrova s příznačným názvem Playa Larga. Ta je v podvečerním slunci a větru ideálním místem pro kitesurfing. Vetší vlny nasvědčují, že jde o skvělé sportovní vyžití. 

Zdroj: VH

Jeden z největších zážitků nás čeká druhý den ráno, kdy se rozhodneme vydat se na západně položený Cayo Guillermo, kde, jak se místní shodují, se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Kuby, Playa Pilar. Už samotná cesta tam je zážitek. Jediná silnice lemující pobřeží je takřka provozu prostá, řízení je proto radost. Míjíme rašelinové laguny s hejny růžovo-oranžových plameňáků, která si přes přítomnost komárů zkrátka musíme vyfotit. 

Překrásnou pláž spojuje s parkovištěm, kde necháváme skútr, dřevěný chodník natřený na modro. Na jeho konci se zastavujeme a zůstáváme stát s otevřenou pusou. Nic podobného jsme nikdy předtím ještě neviděly ani při našich cestovatelských zkušenostech. Dlouhý pás s jemným bílým pískem, moře hrající všemi odstíny od světle modré, přes blankytnou až po temně modrou barvu, se zeleným ostrůvkem na obzoru. Tohle je pohled za odměnu. 

Zdroj: VH

Naše další putování napříč Kubou nás zavede i na jižní pláže, jako je ta u malebného městečka Trinidad, které ale s překrásnými a dechberoucími plážemi na severu nelze srovnávat. K odpočinku sice postačí, ale oku cestovatele lahodí o poznání méně. 

Poslední pláží, která nám neunikla, je ta na ostrově Cayo Jutías nedaleko krasového údolí Viňales. Do čtyřicet kilometrů vzdáleného místa se dostáváme s místním řidičem taxíku a užíváme si takřka nulovou přítomnost hotelových resortů. Malebnému písčitému pásu s mangrovovým porostem na kráse trochu ubírá jen porost mořské řasy, jež postupně zabírá větší a větší plochu. Jinak se jedná o místo s nejméně rozvinutou turistickou infrastrukturou na celé Kubě. 

Zdroj: VH

I přesto, že synonymem plážového vyžití na Kubě se stalo Varadero, dvacetikilomentrový písčitý výběžek lemovaný letními all-inclusive resorty, najdou se zde ještě místa, která jsou možná neprávem úplně opomíjená. Kuba je jednoduše důkazem toho, že kdo hledá, vždycky najde. 

Publikováno: 5. 7. 2017 10:00 Nahlásit obsah