Temelín: Pohled do otevřeného reaktoru

Temelín: Pohled do otevřeného reaktoru

Za devatero radiačními a bezpečnostními kontrolami se nachází nejstřeženější místo u nás: Reaktorový sál temelínské jaderné elektrárny. Podívat se do něj je možné jen výjimečně při odstávkách elektrárny. Pojďte s námi.

Čtrnáct procent elektrické energie, která se u nás ročně vyrobí, pochází z temelínské jaderné elektrárny. Vždy v létě, kdy je spotřeba elektřiny menší, se plánují odstávky, spojené se servisními činnostmi. Obvykle se mění palivo a dělají další menší úpravy. 

Za provozu atomového bloku jsou dveře reaktorového sálu neprodyšně uzavřeny a nikdo sem nevstupuje. Abychom se dostali dovnitř, musíme projí už na vstupu radiační kontrolou a převléknout se. Nechat si můžeme jen spodní prádlo. 

Dostáváme žluté kombinézy, žluté ponožky, žluté přilby. Na žluté boty dojde ještě o něco později. Při vstupu do kontrolovaného pásma dostane každý ještě dozimetr. Mezi údaje, které nelze zveřejnit, je například počet bezpečnostních kontrol.

Instrukce jsou také jasné. Pohybovat se jen tam, kam nám dovolí, nikam se nenaklánět, na nic nesahat. Ne že bychom mohli něco rozbít, ale v hale jsou části z vnitřku reaktoru a mohli bychom si udělat problém při výstupní radiační kontrole. Podrobit se všem omezením ale stojí za to. Podívejte se.

Už jste viděli video Exkluzivní návštěva: Zaplavené podzemí Orlické přehrady? Můžete jej nalézt ZDE.

Publikováno: 23. 7. 2018 09:00 Nahlásit obsah