Kostel parašutistů: ikona hrdinů českého odboje

Kostel parašutistů: ikona hrdinů českého odboje Zdroj: www.bbc.com

Atentát na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, byl jedním z největších činů válečného odporu v okupované Evropě.

Nedaleko Karlova náměstí na Resslově ulici stojí Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje, známý neoficiálně také jako Kostel parašutistů. Bylo by možné jej snadno přehlédnout, nebýt pamětní desky, na které biskup a parašutista lemují jména těch, kteří zde obětovali své životy během neuvěřitelného projevu hrdinského vzdoru proti brutálnímu nacistickému režimu. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Od 18. června 1942 uplynulo již víc než 76 let, kdy se sedm českých a slovenských letců zůčastnilo operace Anthropoid, atentátu na Reinharda Heydricha, říšského protektora Čech a Moravy a třetího nejvýznamějšího nacisty své doby. Poslední chvíle prožili právě zde. Dnes Místo usmíření, jak se podzemí kostela nazývá, láká ročně 60 000 návštěvníků. Krypta umístěná za velkými kovovýmí dveřmi vypadá přibližně stejně, jako v době, kdy zde mladí čeští a slovenští vojáci hledali úkryt. 

Přestřelka začala v kostele nad kryptou, kde příslušníci SS neúspěšně zaútočili v časných ranních hodinách. Parašutisté byli prozrazeni Karlem Čurdou, v Británii vycvičeným československým parašutistou, který kolaboroval s Gestapem výměnou za novou identitu a jeden milion říšských marek. Dnes se v kostele převážně konají pobožnosti a pro turisty je otevřený pouze o víkendu. Úkol připomínat Operaci Anthropoid zbyl tedy na muzeu a kryptě pod ním. 

Dole je chmurná atmosféra. Bronzové busty sedmi mužů, kteří obětovali své životy, stojí nedaleko hlubokých kamenných otvorů pro rakve. V této kryptě se ukryli parašutisté, kteří po počáteční přestřelce v kostele zůstali naživu. Dokázali celé hodiny držet pozice proti 700 mužům z SS a Gestapa, kteří kostel obléhali. Nacisté se v zoufalství uchýlili k zaplavení sklepa požárními hadicemi. S nedostatkem munice a se stopupající hladinou vody si čeští vojáci raději vzali život, než by padli do zajetí.

Zdroj: www.bbc.com

Reinhard Heydrich byl poslán do Prahy v září 1941 jako zastupující říšský protektor, protože jeho předchůdce Konstantin von Neurath byl údajně příliš mírný. Krvavá opatření, která Heydrich vyvolal, mu vysloužila obávanou přezdívku "Kat z Prahy".

Netrvalo dlouho, a československá vláda v exilu začala plánovat atentát na Heydricha na oplátku za jeho brutalitu. Josef Gabčík a Jan Kubiš byly vybráni aby provedli nezbytnou misi. Oba letěli do Británie aby se připojili k Československé amádě v exilu a byli následně vycvičeni Oddělením pro zvláštní operace, které mělo na starosti špionáž a sabotáže v okupované Evropě. 29. prosince dvojice seskočila do Československa s padáky.

Zdroj: www.slideshare.com

Ale aby jejich odvážné počínání mohlo uspět, potřebovali Gabčík s Kubišem pomoc na zemi. Pomáhalo jim pět dalších československých parašutistů s britským výcvikem: Josef Bublík, Jan Hrubý, Josef Valčík, Jaroslav Švarc a Adolf Opálka, se kterými nakonec skončili v kryptě kostela. I když žádný z těchto mužů nenamířil osobně zbraň na říšského protektora, všichni hráli zásadní roli v operaci spolu se stejně odvážnou sítí českého odboje.

27. května 1942 Gabčík a Kubiš přepadli Heydrichovo auto v pražské čtvrti Kobylisy, kde bylo protektorovo vozidlo nuceno zpomalit v ostré zatáčce. Gabčík se postavil před černý Mercedes a pokusil se o otevřenou palbu, ale jeho samopal Sten se zasekl. Heydrich nařídil řidiči aby zastavil, pak se postavil a opětoval palbu. Kubiš využil příležitosti a hodil upravený protitankový granát na vozidlo, který vybouchl a poškodil dveře automobilu. Zranění po šrapnelu z tohoto výbuchu způsobilo otravu krve, která nakonec Heydricha o osm dní později zabila.

Zdroj: www.bbc.com

Gabčík, Kubiš a Valčík, který byl na stanovené hlídce, uprchli z místa činu a nakonec se dostali do úkrytu ve sklepení Pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje, připraveného českým odbojem ve spolupráci s biskupem Gorazdem. Zde se ukrývali tři týdny. V době, kdy obrovské, nacisty vedené pátrání dospělo ke svému konci, se k nim připojili ostatní parašutisté, kteří spolupracovali na operaci, až dosáhli celkového počtu sedmi mužů.

Bohaté ručně psané nápisy v různých jazycích ukazují, že odvaha parašutistů stále dokáže dojmout dokonce i vnuky a pravnuky těch, kteří bojovali ve druhé světové válce. Najdete zde spoustu červených papírových máků, což je britský symbol válečných obětí, kytice čerstvých květin a svíčky s nápisy jako "Kluci děkujeme! Nikdy se nevzdáme!" Jeden nepodepsaný vzkaz v angličtině zní prostě "Your courage is beyond what I can image [Vaše odvaha překračuje mou představivost]".

Zdroj: www.shutterstock.com

Atentát na Heydricha změnil dějiny. Spojenci okamžitě zrušili Mnichovskou dohodu a ujistili se, že Sudety, československé pohraničí anektované Hitlerem v roce 1938, budou po porážce Německa vráceny. Atentát také vyprovokoval strašnou odvetu včetně vypálení vesnic Lidice a Ležáky, které zvýšily sympatie k Čechům po celém světě. Tisíce lidí po celém světě pojmenovali své dcery Lidice jako akt vzájemné podpory, aby se na popravené nikdy nezapomnělo.

Publikováno: 20. 9. 2018 15:22 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.