Tato místa turismus téměř zničil - která to jsou?

Tato místa turismus téměř zničil - která to jsou? Zdroj: https://www.shutterstock.com/

Díky dnešním prostředkům máme možnost cestovat takřka kamkoliv. Turismus je nejrychleji se rozvíjejícím byznysem na světě. Samozřejmě to nese spoustu výhod a bonusů. Bohužel všeho moc škodí a spousta světových památek je zničena právě kvůli bezohlednému chování turistů nebo díky jejich velkému množství ztrácí své kouzlo.

Egyptské pyramidy

Památky staré téměř tři a půl tisíce let už mají něco za sebou a masy turistů jim moc neprospívají. Během posledních několika dekád navštívily pyramidy v Gíze milióny návštěvníků, kteří kvůli odvážným fotografiím, snaze dovézt si domů suvenýr a podobným kouskům, pyramidy postupně ničí. Pokud vám tyto nedostatky dojem stále nepokazí, zvládnou to stovky obchodníků se suvenýry, oblečením a elektronikou. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Benátky

Italské město plné kultury, krásných míst a bohaté historie čelí dvěma problémům - za prvé bylo postaveno v laguně na dřevěných pilířích, není tedy tajemstvím, že se Benátky pomalu ale jistě potápějí. A za druhé město měsíčně navštíví milióny lidí, kteří už nějakou dobu vadí místním obyvatelům. Ti bojkotují masový turismus tím, že protestují proti velkým výletním lodím a výstavbě nových hotelů. Snad nám Benátky ještě nějakou dobu vydrží.

Zdroj: www.shutterstock.com

Stonehenge

Všichni víme, jak Stonehenge vypadá - jedná se o keltské obřadní místo obestavěné kameny. Jeho vznik pro nás ale stále zůstává záhadou. Víme jen, že se během let podoba Stonehenge velmi změnila právě kvůli návštěvníkům a jejich bezohlednému chování. Dnes už vás od této pozoruhodné památky dělí plot a vy si jeho krásu vychutnáte pouze z předem vyhrazených chodníčků.

Zdroj: www.shutterstock.com

Antarktida

Oblast věčného ledu a zimy, na které leží téměř 90 % veškerého ledu na zeměkouli. Toto odlehlé místo už dávno není opuštěné. Tisíce turistů (cca 50 000 ročně) láká Antarktida na svou panenskou krajinu a naprosto jiný pohled na svět. Bohužel, zvědaví návštěvníci Antarktidě nesvědčí, a proto dlouhá léta nepoznaný kontinent pomalu umírá. Zmrzlá plocha není na turisty zvyklá, kvůli nim led pomalu, ale jistě taje.

Zdroj: www.shutterstock.com

Římské koloseum

Koloseum už má za sebou pěkných pár let existence. Tisíce představení i gladiátorských soubojů se odehrály na tomto dva tisíce let starém místě. Proto má nárok vypadat tak, jak vypadá. Spousta turistů to ale nerespektuje a Římské koloseum mimo jiné zdobí graffiti a jiné výsledky vandalismu, nemluvě o odpadcích povalujících se kolem. Stavba se mimo bezohledné návštěvníky snaží vypořádat i se smogem, který materiálům velmi škodí. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Souostroví Phi Phi

Díky filmu Pláž z roku 2000, který se na Phi Phi natáčel, se thajské souostroví stalo jednou z nejnavštěvovanějších destinací na světě. Bohužel, více a více turistů naprosto narušuje tzv. ráj, kterým pláže a laguny na Phi Phi doposud byly. Celkový dojem z panenské přírody kazí luxusní hotely, restaurace a soukromé vily. Ostrov Koh Tachai byl nedávno před turisty uzavřen, aby bylo možné obnovit zdejší životní prostředí.

Zdroj: www.shutterstock.com

Velká čínská zeď

Starověké čínské opevnění, dlouhé více jak osm tisíc kilometrů, které mělo sloužit jako obrana před mongolskými nájezdníky. Dnes už slouží Velká čínská zeď pouze jako turistická atrakce. Obranná zeď spolehlivě odrážela útoky protivníků, ale na takovýto nápor turistů připravena nebyla. Bohužel, kvůli vandalismu musely být některé úseky zdi před nenechavými návštěvníky uzavřeny. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Galapágy

Jedinečné prostředí a ekosystém Galapág pomohl Charlesu Darwinovi k vytvoření evoluční teorie. V průběhu let se staly Galapágy důvodem návštěvy jak pro vědce, fotografy tak i pro obyčejné turisty. Ale čím víc lidí navštívilo tento kus světa, tím hůř pro přírodu Galapág. Proto jsou ohrožené druhy jako želva sloní, leguán, tučňák galapážský a další ještě ohroženější.

Zdroj: www.shutterstock.com

Machu Picchu

Ruiny posvátného peruánského města, byly dlouhá staletí zahaleny v bájích a pověrách. Ale když se od 20. století staly jedním z nejnavštěvovanějších míst v Jižní Americe, z ruin se staly ještě větší rozvaliny. Tím pádem starověké město inků svou tajemnou atmosféru ztrácí. I když se město snaží archeologové zachránit, s návštěvností 2500 turistů za den to není nic lehkého. V restaurování jim nepomáhají ani tzv. vykradači hrobů, kteří toto posvátné město pomalu rozebírají.

Zdroj: www.shutterstock.com
Publikováno: 16. 5. 2018 07:00 Nahlásit obsah