Nejvýše položená restaurace na světě!

Nejvýše položená restaurace na světě! Zdroj: www.shutterstock.com

Skupina šéfkuchařů dosáhla světového rekordu s nejvýše položenou pop-up restaurací - 3500 metrů n.m. v základním kempu Everestu v Himalájích. Čtyři kuchaři, včetně indického šéfkuchaře Sanjaye Thakura, na konci května uspořádali osmidenní trek z města Lukla v Nepálu.

Vrcholem cesty byla večeře o sedmi chodech s víny v základním kempu Everestu, uvařená z lokálnách surovin. Projekt, nazvaný Triyagyoni, zamýšlel zvýšit povědomí o problémech dlouhodobé udržitelnosti stavu přírody a zdůraznit možnosti využití místních ingrediencí.

Zdroj: travelask.ru

"Největší výzvou bude nadmořská výška, která všechno ovlivní," řekl Thakur před výstupem. "Vjem chutí bude snížen, takže akurátně vytvoříme menu, složené ze zvláštních jídel, kde bude mít koření hlavní slovo."

Většina jídel byla uvařena technikou sous-vide a nábytek v jídelně byl navržen tak, aby po něm v horách nezbyla žádná stopa. Všechen výdělek šel na místní charity.

Tradiční indická zmrzlina Kulfi s kaviárovou lavinou Zdroj: www.twitter.com

Strávníci si mohli vybrat, zda uskuteční celou cestu pěšky, což znamenalo zhruba šest hodin trekkingu denně, nebo zda část či celou cestu absolvují vrtulníkem. Cesta zpět již byla helikoptérou pro všechny.

V roce 2016 bývalý šéfkuchař restaurace Noma také vytvořil pop-up restauraci v základní kempu Everestu, ale pravděpodobně nebyla registrována v Guinessově knize světových rekordů, kam byl oficiálně zaznamenán až tento úspěšný pokus.

Publikováno: 28. 6. 2018 12:27 Nahlásit obsah