Nejnovější přírůstky památek světového dědictví UNESCO

Nejnovější přírůstky památek světového dědictví UNESCO Zdroj: www.shutterstock.com

Ať se jedná o posvátné horské kláštery, bujné vulkanické skály či bývalá centra kontinentálního obchodu, tyto kulturní a přírodní památky byly pro svou mimořádnou hodnotu pro lidstvo uznány za hodny zapsání. A to rovnou na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Minulý měsíc uspořádala Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu 42. zasedání komise pro světové dědictví. Představitelé z 21 zemí vybírali nové památky světového dědictví, sledovali ochranu současných památek a posuzovali seznam světového dědictví v ohrožení.

Kandidáti museli splňovat jedno z deseti kritérií, šest kulturních a čtyři přírodních, od pestrosti přírodního života v krajině až po význam uměleckého díla světového významu. Letos na zasedání uznali 19 nových památek pro jejich mimořádnou světovou hodnotu, rozšířili hranice Sichote-Aliň, ruské přírodní rezervace, a odstranili belizský bariérový útes ze seznamu světového dědictví v ohrožení.

"Dědictví je náš odkaz z minulosti, to s čím žijeme v současnosti a co předáme budoucím generacím", zní prohlášení mise UNESCO. "Naše kulturní a přírodní památky jsou nenahraditelným zdrojem života a inspirace."

Galerie Nejnovější přírůstky památek světového dědictví Nejnovější přírůstky památek světového dědictví Prohlížet galerii

Publikováno: 14. 8. 2018 14:26 Nahlásit obsah