Město Tomioka v zóně jaderné katastrofy

Město Tomioka v zóně jaderné katastrofy Zdroj: radioglobo.it

Japonské město Tomioka bylo známé pro své pláže a rozkvetlé třešně. Vše ale změnili události z roku 2011. Po jaderné katastrofě ve Fukušimě se brzy stalo městem duchů.

Patnáct tisíc obyvatel města bylo donuceno utéct od účinků smrtící radiace, která se v oblasti drží po zemětřesení a následné vlně tsunami v roce 2011. Ta způsobila největší jadernou katastrofu od památné havárie čtvrtého reaktorového bloku jaderné elektrárny Černobyl. 

Důvodem katastrofy byly dvě na sebe navazující přírodní katastrofy. Po zemětřesení byla elektrárna v nouzovém režimu, kdy ji v bezpečném stavu udržovaly záložní generátory. Následná vlna tsunami, která byla vyvolána právě zmíněným zemětřesením, je však vyřadila z provozu. Tím bylo zaděláno na havárii, reaktory elektrárny se začaly přehřívat a následovalo roztavení přehřátého jádra v jednotlivých reaktorech.

Zdroj: shutterstock.com

Navzdory úporné snaze zaměstnanců eletrárny vypořádat se s následky poškození jednotlivých částí reaktorů a opět uvést v provoz chlazení poškozených reaktorů, došlo k výbuchu vodíku na prvním bloku. Po této explozi se začala japonská vláda obávat, že se brzy uvolní radioaktivní materiál ve větším množství. Nařídila proto evakuaci nejen přímého okolí elektrárny, ale i blízkého města Tomioka.

Zdroj: thesun.co.uk

Dnes je Tomioka strašidelné, neobydlené místo s opuštěnými ulicemi a domy plnými osobních předmětů bývalých obyvatel. Některé turisty to ale neodradí a cestují do Tomioky nasáknout paprsky radiace namísto těch slunečních. Prohlídky pořádají místní obyvatelé ve spolupráci s úřady ve Fukušimě, které se také snaží přimět lidi, aby znovu oblast obývali, navzdory vysokým hodnotám radiace. Zdroj: mirror.co.uk Některé opuštěné domovy a prostory města navíc začali obývat radioaktivní divočáci. Ti nejsou až tak nebezpeční svým chováním, ale hlavně roznášením radioaktivních částic po okolí. Proto se s nimi již od loňského roku snaží japonské úředy bojovat pomocí lovců. 

Uvidíme tedy, zda se podaří město Tomioka opět zalidnit, nebo zda zůstane podobnou smutnou připomínkou jaderné havárie, jako je ukrajinská Pripjať.  

Publikováno: 3. 9. 2018 15:48 Nahlásit obsah