Kostely plné kostí

Kostely plné kostí Zdroj: www.shutterstock.com

Při cestování lze narazit na nejrůznější zvláštnosti. Cestovatelé s morbidními choutkami se dočkají svého při návštěvě těchto hrůzných kostelních podzemí, která jsou vyzdobená lustry z hrudních košů, kalichy z kyčelních kostí a ornamenty z lebek.

Každý kout strašidelné Sedlecké kostnice, vyzdobené kostmi z více než 40 000 koster, vyvolává velmi niternou připomínku nevyhnutelnosti smrti.

Všechno to začalo v roce 1278, kdy sedlecký opat vyrazil na pouť do Jeruzaléma a přinesl zpět hrst země z Božího hrobu. Půdu rozesel po hřbitově místního kostela. Jak se zvěst o posvátné hlíně rozšířila po Čechách, hřbitov se stal jedním z nejžádanějších míst, kde chtěli být lidé pohřbeni. 

Tradice pokračovala během 14. století, kdy se mor, zvaný černá smrt, šířil Evropou. Celkem zde bylo pohřbeno téměř 30 000 obětí moru. Husitské války od roku 1419 do 1434, kdy římskokatoličtí křižáci bojovali proti českým reformátorům, zasadily velké rány Sedleci i nedalekému městu Kutná Hora. Útoky zanechaly dalších 10 000 mrtvých, kteří byli všichni pohřbeni na sedleckém hřbitově.

Zdroj: www.shutterstock.com

V 15. století bylo mnoho kostí exhumováno, aby ustoupily nově vznikajícímu gotickému kostelu. Byly naskládány do pyramid v kostnici, která byla umístěna pod novým svatostánkem. Tam zůstaly poměrně nerušeny až do roku 1870, kdy byl najat řezbář, aby z hromad kostí udělal něco krásného.

A to se mu rozhodně podařilo. Vybělené kosti najdete v neuvěřitelných útvarech po celé malé kapli. Od hrozivých řetězů z lebek, které zdobí vchod, přes kalichy postavené z kyčelních a stehenních kostí, až po kompletní rodinný erb šlechtického rodu Schwarzenbergů, kteří řezbáře v 19. století najali. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Ústředním bodem kaple je lustr, který obsahuje alespoň jednou každou kost lidského těla. Ozdoben je i lebkami, které hledí ven na konci každého ze sedmi ramen lustru a drží svou věčnou stráž.

Zdroj: www.shutterstock.com

Sedlec ale nemá jedinou kostnicí v České republice

Na jižní Moravě se například nachází několik karnerů. To jsou malé hřbitovní kaple s kostnicí. Najdete je například ve Stonařově u Jihlavy nebo v Moravských Budějovicích. O něco větší kostnici najdete v kryptě kostela svatého Petra a Pavla v Mělníku. I pražané se mohou pyšnit svou kostnicí, která je v rozsáhlých kryptách kostela Panny Marie Vítězné neboli U Pražského Jezulátka.

Největší česká kostnice však nebyla objevená až do roku 2001.

Před jakýmkoliv zásahem do struktur sítí v podzemí historického centra Brna se běžně dělá předběžný archeologický průzkum, ale to, co našli pod Jakubským náměstím, překvapilo každého.

Zdroj: www.shutterstock.com

Více než 50 000 koster bylo kdysi naskládaných v úhledných řadách, ale na některých místech zaplavila voda a bláto obrovskou podzemní hrobku a kosti rozmetala.

Co je však na brněnské kostnici nejzajímavější, je množství lebek, kostí a koster. Po pařížských katakobách se jedná o druhou největší kostnici v Evropě. Je zjevné, že spousta lidí zemřela na různé druhy chorob, jak ukazuje zabarvení samotných kostí. I když jsou všechny kosti zažloutlé, protože nebyly nikdy vystavany slunečnímu světlu, ty obzvláště žluté patrně naznačují smrt cholerou. Majitelé do červena zabarvených kostí zřejmě zahynuli na mor.

Pokud tedy máte rádi tajemno, nebo toužíte filozofovat nad lidskou smrtelností, navštivte některé z těchto děsivých  a přitom tak fascinujících míst.

Publikováno: 30. 7. 2018 10:17 Nahlásit obsah