Island se stal první zemí světa, kde zaměstnavatelé nebudou moci dělat rozdíly v pohlaví svých zaměstnanců!

Island se stal první zemí světa, kde zaměstnavatelé nebudou moci dělat rozdíly v pohlaví svých zaměstnanců! Zdroj: brightside.me

Island oslavil Mezinárodní den žen jak nejlépe mohl, protože od této chvíle budou zaměstnavatelé svým zaměstnancům dávat stejný plat bez ohledu na jejich pohlaví, věk či etnickou příslušnost.

Je známo, že Island patřil mezi země, které si stály za tím, že mezi zaměstnanci panuje rovnost pohlaví, jenže tomu ve skutečnosti ve většině případů tak nebylo. Podle všeho islandské ženy vydělávaly o 14 až 18 % méně než muži.

Aktivisté za práva žen vypočítali, že 38 minut po druhé hodině odpolední ženy v podstatě pracují zdarma a mohou za to právě rozdíly v odměňování žen a můžu. Proto v říjnu v roce 2016 tisíce islandských žen symbolicky odešly ze své práce ve 14:38, aby ukázaly, že s tímto systémem nesouhlasí a začaly protestovat proti nerovným platům.

Zdroj: brightside.me A naštěstí hlasy těchto žen byly vyslyšeny – islandská vláda rozhodla, že je na čase něco změnit a zavedla nový zákon, podle něhož je každá společnost s 25 a více zaměstnanci povinná získat osvědčení o tom, že dodržují rovnost mezi pohlavím a to až do roku 2022.

„Rovná práva jsou lidská práva“, řekl ministr pro rovnost a sociální věci Thorsteinn Viglundsson. „Musíme zajistit, aby ženy dostávaly na pracovištích stejné příležitosti a odměny jako muži,“ ještě dodal.

Přiznal ale také, že to může být pro zaměstnavatele jisté břímě, ovšem je nutné podnikat nové a odvážné kroky, které budou bojovat proti nespravedlnosti.

Jaký názor na tuto problematiku máte vy? Podělte se s námi o něj v komentářích níže!

Autor:
Publikováno: 4. 6. 2017 09:14 Nahlásit obsah