Co vás praští do očí po příjezdu do Malmö

Co vás praští do očí po příjezdu do Malmö Zdroj: Vlastní

Po našem přestěhování do Švédska nám stačil jediný měsíc, abychom si všimli rozdílů v každodenním životě oproti naší domovině. V prvním našem článku vám přinášíme právě tyto postřehy.

1. Bezvětří zažíváme jen několik hodin v týdnu

Bez gumičky ve vlasech, kapuce nebo ideálně bez šátku omotaného okolo hlavy není radno vycházet na ulici. Divím se, že tu mají všechny domy ještě střechu na svém místě a cyklisté nelítají vzduchem.

Zdroj: Vlastní

2. Racka potkáš i uprostřed obchoďáku

Že u nás jezdíme daleko za město, abychom zahlédli nějakou zvěř a při krmení kachen stojíme v uctivé vzdálenosti, abychom je nevylekali? Tady se zabývají opačným problémem. Kachny, husy i racci si pochodují mezi auty, jako by se nechumelilo a při běhu okolo jezírka o ně div nezakopnete. Holt je poznat, kdo je tu pánem.

Zdroj: Vlastní

3. Cyklisti mají přednost všude

Vzhledem k cenám MHD je pochopitelné, že všichni jezdí převážně na kole, jen tu občas překáží další vozidla na silnici, jako třeba auta. Ta naštěstí můžou jezdit max. 30 km/hod., takže má většina cyklistů vcelku bezpečné prostředí, ale v autě se i na zelenou musíte rozhlédnout, jestli vám nevjíždí cyklista do cesty a raději mít vždy nachystanou nohu na brzdě. Problém patrně nastává ve chvíli, kdy se střetnou na křižovatce dvě kola.

My kola už máme, snížený pud sebezáchovy zatím ne, ale pracujeme na tom :)

4. V přírodě do pěti minut

V blízkém okolí Malmö na hluboké lesy nenarazíte, zato přímo v něm není místo, odkud by to bylo do některého z obřích městských parků dál než 5 minut pěšky. A ve většině z nich nepotkáte ani človíčka, obzvlášť k večeru ne. Nejlepšími společníky jsou prostě jednoznačně kačenky.

Zdroj: Vlastní

5. Odlišná kultura nebo jen drahý alkohol?

Celkově tu člověk moc lidí nepotká. Do města se většina z nich odváží až kolem oběda a před čtvrtou už jsou zase doma. Patrně to bude tím, že najít restauraci, otevřenou i po této hodině, je nadlidský výkon. A pivo za 70 SEK si asi každý nechá rád ujít. A když si na veřejnosti nemůžou otevřít skleničku vína, tak ani v parku nikoho (kromě sportovců a krmičů kachen) nepotkáte.

6. Bezdomovci jsou skvěle organizovaní

Leckterá skupina lidí by se mohla nechat inspirovat. Každý bezdomovec má zabraný právě jeden obchod, před kterým sedí tak 10 hodin denně (myslím, že to je jejich ofiko pracovní doba) . Nikdo nikomu neleze do zelí, večer se jdou vyspat do přírody s klidným vědomím, že jim jejich teplé místečko přes noc nikdo jiný nevyfoukne.

7. I do školy bych se tu těšila

Kdyby takto vypadaly jen památky, budiž, ale z červených cihel s bílými okenicemi jsou tu postavené i školy a školky. Věřím, že se zdejší děti nemohou dočkat pondělí. Já osobně bych ve škole i bydlela.

Zdroj: Vlastní

8. Lehce se tu tloustne

V každém obchodě jsou obří regály, plné „naber-si-sám“ bonbonů. A i když si od každého druhu vezmete jen pár kousků,  je z toho přinejmenším kilový pytel.

Zdroj: Vlastní

9. Ale zároveň dobře udržuje kondička

Běhat tu chodí skoro všichni. Ještě aby ne, když mají běžecké trasy všude, kam se jen podívají. Taky jsme začali a to jsem v Česku nezvládla uběhnout ani 500 metrů.

Zdroj: Vlastní

                                                                                                                                                              Zuzana Zapletalová

Publikováno: 29. 5. 2018 10:21 Nahlásit obsah