Cestování budoucnosti: sedm způsobu, jak technologie změní cestování

Cestování budoucnosti: sedm způsobu, jak technologie změní cestování Zdroj: shutterstock.com

Létající auta nebo letadla bez pilotů? Technologie, které si nyní umíme představit jen ve sci-fi filmu, by se mohly stát realitou už v příštích desítkách let. Jak se mění náš každodenní život, vyvíjí se také nové způsoby dopravy. Zde je sedm možností, jak se promění naše cestování v budoucnosti.

2020: už žádné pasy

Technologie jako rozpoznání obličejů nebo snímače otisků prstů mohou brzy z cestovních pasů udělat zastaralou zbytečnost. V Austrálii nejsou k této budoucnosti daleko, identifikační systém bez pasů plánují zavést do roku 2020. 

Zdroj: shutterstock.com

2021: hyperloop

Vysokorychlostní transportní systém slavného Elona Muska by mohl zásadně ovlivnit způsob dopravy. Holandská společnost Hardt Global Mobility doufá, že by Hyperloop mohl spojovat Amsterdam a Paříž už v roce 2021. 

2025: letadla bez pilotů

Už jste jistě slyšeli o samořízených automobilech. Ale co samopilotující letadla? S automatickými vzdušnými letouny, které již používá armáda, by se komerční letadla bez pilotů mohla stát realitou v příštích 7 letech. 

Zdroj: shutterstock.com

2026: vesmírný turismus

Dobrodružní (a bohatí) turisté se mohou do vesmíru vypravit již nyní. Vyjde je to na 65 milionů dolarů. V příštích dekádách by se však cestování do vesmíru mělo díky společnostem jako jsou Space X nebo Virgin Galactic zpřístupnit širšímu počtu lidí. 

2033: létající auta

Minimálně 19 společností nyní pracuje na plánech létajících aut. Některé z nich už připravují prototypy, které by mohly být hotovy v příštích 15 letech. Například společnost Uber nedávno uzavřela dohodu s NASA o výrobě vzdušných taxíků. Projekt, nazvaný Uber Elevate, by podle plánů společnosti měl být plně funkční na Olympijské hry v Los Angeles v roce 2028. Následně je možné, že se technologie ještě rozšíří. 

2050: průhledná letadla

Podle společnosti Airbus by komerční letadla do roku 2050 mohla mít transparentní stěny kabiny. Zatímco by tato technologie  nabídla nádherný výhled, cestujícím trpícím závratěmi, by mohla cestování pěkne zkomplikovat. 

Zdroj: theculturetrip.com

2080: vlakem přes Atlantik

Z Londýna do New Yorku za hodinu. I to by mohla být realita díky tunelu napříč Atlantikem. Podle odhadů by jeho vybudování vyšlo na stovky miliard dolarů. Cestování by se však zásadně urychlilo a ubylo by emisí z letadel. 

Publikováno: 26. 9. 2018 08:00 Nahlásit obsah