Vánoční Vídeň z pohledu zoufalé turistky

Vánoční Vídeň z pohledu zoufalé turistky

Následující článek vznikl na základě čerstvých zážitků jedné unavené turistky, která sice Vídeň bezmezně zbožňuje, ale příště si rozmyslí, zda návštěvu tohoto úchvatného města neodloží na nějaké turisticky méně atraktivní období. A pokud jste letošní vánoční Videň nestihli navštívit, nezoufejte, Vídeň je nádherná kdykoli a stále je v ní co k vidění.

Vídeňské trhy jsou všeobecně známé a proslulé (právem), cestovní kanceláře jsou doslova olepené letákovými nabídkami vánočních zájezdů do této metropole, střední školy pořádají nájezdy a rodiny okupují autobusy, které mají za cíl toto město. Vídeň je totiž nádherná, působivá a pro nás Čechy především dostupná. Ale výše zmíněné okolnosti mají za následek, že poklidná procházka a vychutnávání atmosféry se mění v zoufalé a vysilující prodírání davem, v němž slyšíme češtinu více než němčinu, a v boj o kousek volného místa. Neustálý poklus, aby se stihlo vše v programu (ten je značně předimenzovaný, zájezdy tohoto druhu bývají většinou jednodenní a za jeden den se prohlídka Vídně stihnout zkrátka nedá), přidává na nervozitě. Navíc asi stále existuje jistý sociální rozdíl mezi Čechy (a jejich průměrnými výdělky) a Rakušany. Takže sice obdivujeme vídeňské kavárny, jsme okouzleni jejich nenapodobitelnou atmosférou, ale při srovnání cen nám ona káva v ústech nepříjemně zhořkne. Všichni sice máme na paměti tu známou poučku, že nemáme v zahraničí (zejména „na západě“) vše přepočítávat, ale stále máme neurčitý blok zaplatit za kávu tři eura bez mrknutí oka a se suverénní samozřejmostí vysypat leckdy hodinovou mzdu „kelnerovi“ na stůl (a co teprve 10% spropitné).

Co se s tím dá dělat?

Pokud máte z předvánočních návštěv typických evropských metropolí podobný pocit, doporučuji pobyt v turisticky nejlákavějších oblastech redukovat na minimum. Nezavrhujte však Vídeň kvůli houfu turistů, byla by to obrovská škoda. Všem výše uvedeným nepříjemnostem se dá částečně předcházet, například tím, že se vyhnete městu v nejatraktivnější dobu (tj. sobota a předvánoční doba), pokud jen trochu můžete organizovat své volno, naplánujte výlet na pracovní den. Rakouské obchody jsou navíc bez výjimky v neděli zavřené, a to i v době adventu.

Zajímavá místa a tipy

Vídeň je kulturním centrem a svým významem v oblasti umění srovnatelná například s Paříží. Mnoho Čechů navštěvuje tamní galerie, aniž by zhlédli jakoukoli výstavu v České republice. Umění k Vídni zkrátka patří a umí jej naservírovat lákavěji než naše domovina. Nejproslulejší a turisticky nejžádanější je Albertina – její výstavy jsou velmi srozumitelné i pro laickou veřejnost a umění je tak zpřístupněno širšímu publiku. Nyní zde můžeme zhlédnout znovuotevřenou výstavu s názvem od Moneta k Picassovi. V době Vánoc je však Albertina okupována turisty, takže se může stát, že dlouhé působení toho či onoho uměleckého díla a intenzivnější soustředění na něj může být mírně kaženo jinými účastníky. 

Větší klid pro soustavnější vnímání umění naleznete v Mumoku, pod tímto tajemným názvem se schovává zkratka Museum Moderner Kunst. Obrazy zde jsou ale určeny pro pokročilejší zájemce o umění, nicméně i začátečníci si přijdou na své, pokud si přečtou návod k interpretaci jednotlivých instalací. Naproti Mumoku se nachází Leopold Museum, zde můžete vidět do 14. března 2013 zejména pro ženy zajímavou výstavu mužských aktů, ale i výstavu o Vídni z období přelomu století 19. a 20., kde jsou vystaveny obrazy Augusta Klimta. Obě muzea naleznete v MuseumsQuartier kousek od proslulé Mariahilfer Strasse.

Dalším jedinečným místem ve Vídni je Hundertwasserhaus, naleznete jej na ulici Löwengasse. Naskytne se vám pohled na zcela atypickou stavbu, která IMHO nemá obdoby. Tento vídeňský architekt vyniká svou barevností a filosofií splynutí s přírodou a pobyt v této lokalitě se stává jedinečným zážitkem.

A co vy? Navštívili jste letos Vídeň? Jaké byly vaše zážitky? Co vás nejvíce zaujalo? Jaká jsou vaše oblíbená místa?

Tipy:

http://www.albertina.at/

http://www.mumok.at/

http://www.leopoldmuseum.org/de

Autor:
Publikováno: 20. 12. 2017 14:53 Nahlásit obsah