Vánoční trhy: Udělejte si výlet k sousedům

Vánoční trhy: Udělejte si výlet k sousedům

Kouzlo vánočních trhů si lze vychutnat nejen v tuzemsku. Jedinečnou atmosféru těchto trhů do sebe můžete nasát také u našich sousedů. Zkuste si naplánovat výlet třeba do předvánoční Vídně, Bratislavy či Norimberku. Nejen, že si pochutnáte na pečených kaštanech či vánočním punči, ale budete mít taky na co vzpomínat.

 Nezapomenutelná Vídeň

Za vůní pečených kaštanů, vánočního punče, medových perníčků a kandovaného ovoce můžete vyrazit třeba do Vídně. Vánoční trhy, kterým Rakušané (i Němci) říkají Christkindlmärkte, se zde pořádají víc než 700 let.

Nejproslulejším vídeňským vánočním trhem je ten, který najdete přímo před vídeňskou radnicí na Radničním náměstí. Zde na vás až do 24. prosince čeká na 140 stánků i tradiční srdíčkový strom. V prostorách vídeňské radnice je také pro rodiny s dětmi připravena Ježíškova dílna, kde si děti mohou vyrobit náhrdelník, zdobenou svíčku nebo dřevěný rám na obrázek. Tento nejproslulejší vídeňský vánoční trh letos odstartoval již 17. listopadu.

V hlavním městě Rakouska je však trhů a jarmarků v předvánočním čase celá řada. A to nejen na Radničním náměstí, ale i na náměstí Maria-Theresien-Platz, před zámkem Schönbrunn, v zahradách zámku Belvedere či před kostelem Karlskirche. V centru Vídně na Freyungu můžete navštívit i malý starovídeňský trh.

 

Kouzelná Bratislava

V hlavním městě Slovenska, v Bratislavě, si můžete kouzelnou vánoční atmosféru vychutnat především na Hlavním, Františkánském a Hviezdoslavově náměstí, kde se od konce listopadu pořádají tradiční vánoční trhy.

Kromě obvyklých vánočních specialit si na bratislavských trzích můžete pochutnat také na pokrmech tolik typických pro Slovensko. A to třeba na haluškách, lokších či zelňačce. A nejen to, nezapomeňte ochutnat i grilované ryby vylovené přímo z Dunaje, slovenský grog, cikánskou pečeni a výborné pečené klobásy.

 

Velkolepý Norimberk

Na kouzelné vánoční trhy, a to až do Štědrého dne, láká také německý Norimberk. Tyto trhy, jejichž tradice je stará víc než 400 let, patří mezi největší i nejpopulárnější v Evropě. Specialitou norimberských vánočních trhů je třeba čerstvě upečený bavorský chléb nebo teplý vaječný punč se šlehačkou. Lidé sem jezdí také za vyhlášeným svařákem nebo tradičním norimberským marcipánem.

Nejvelkolepější norimberský trh se nachází přímo v historickém jádru města na náměstí Haptmark. Na náměstí Hans-Sachs-Platz, které najdete nedaleko, jsou zase pro nejmenší připraveny Kinderweihnacht (tedy dětské Vánoce). Děti se zde mohou projet parním vláčkem, vydovádět se na vánočním kolotoči nebo ochutnat pečená jablka se skořicí či voňavé bramborové placky.

 

 

Jedinečný Salzburg

Rakouský Salzburg se neproslavil pouze jako Mozartovo rodiště, ale i kouzelnými vánočními trhy, které se tradičně pořádají především na ulici Getreidegasse. Toto město, přezdívané pro svůj italský styl jako Řím severu, láká každým rokem tisíce návštěvníků kromě své nezapomenutelné vánoční atmosféry také na vyhlášený salcburský punč či klobásy.

 

Pohádkové Drážďany

V německých Drážďanech se letos již po 578 koná tradiční vánoční trh zvaný Štrýclmarkt (Striezelmarkt), a to konkrétně na náměstí Altmarkt v samém centru města. Tento trh se přitom na náměstí Altmarkt poprvé pořádal již v roce 1434.

Na Štrýclmarktu si můžete až do Štědrého dne pochutnat na slavném drážďanském švesťáčku, což je postavička panáčka ze sušených švestek, která prý nosí štěstí. Gastronomickými taháky tohoto vánočního trhu jsou i vánoční štola, vánočka nebo typické kořeněné perníčky.

Kromě nejslavnějšího vánočního trhu Štrýclmarkt můžete v Drážďanech navštívit i jiné vánoční trhy. A to třeba středověký vánoční trh na nádvoří Stallhof mezi zámkem a budovou Muzea dopravy Johanneum, historický vánoční trh starých řemeslných umění na náměstí Neumarkt nebo idylický trhu u barokního evangelického kostela Frauenkirche.

Autor:
Publikováno: 20. 12. 2017 14:33 Nahlásit obsah