Spropitné v Evropě - necháváte ho taky?

Spropitné v Evropě - necháváte ho taky? Zdroj: shutterstock.com

Znáte to, jdete do restaurace a dáte spropitné za obsluhu, i když s ní nejste tak úplně spokojeni, protože se nechcete stát terčem posměchu a být označeni za skrblíka. První zkontrolujete, zda si podnik neuvalil své dýško sám a pokud ano, nedáte ani o korunu navíc. Věřte nebo ne, ale máme se v Evropě co učit. Takových 10 Kč navíc totiž nic není.

I když je dávání spropitného dnes už bráno jako samozřejmost, není v Evropě tak běžné jako třeba v USA a v mnohých státech se dokonce ani neočekává. Jeho výše nezávisí pouze na státě, ve kterém se nacházíte, ale také na vašich zdrojích, filozofii a okolnostech. 

Restaurace

Dýška v evropských restauracích jsou mnohem skromnější než v USA. Normálně nejprve sami zkontrolujete, zda si servírka či číšník sám nenapočítal peníze za obsluhu navíc a pak se teprve rozhodujete, zda mu nějakou tu korunu přispějete. Pokud se rozhodnete, že ano, částka činí 5-10 % navíc a 10 % už je bráno jako hodně velký dík. 

Zdroj: shutterstock.com

Dýško se dává pouze obsluze, takže při objednávce piva na pultu baru ho nedávejte. U obsluhy u stolů se v každé zemi etiketa liší. Obecně platí, že evropské restaurace platí svým zaměstnancům, takže spropitné je takový malý bonus za dobře provedenou práci a částka se tak zaokrouhluje na výhodné číslo. 

Obvykle je nejlepším řešením dát číšníkovi tip osobně, než ho pouze položit na stůl, kde se nachází mnoho dalších zákazníků. Také je lepší ho dávat v hotovosti, protože v řadě případů vám nevystaví účtenku za to, že jste platební kartou dali nějakou korunu navíc. 

Zdroj: shutterstock.com

Ve středomořských zemích může být servisní poplatek zahrnut různými způsoby. Pokud je na účtence napsáno servizio incluso, znamená to, že je služba již zahrnuta. Pokud je tam ale napsáno servizio non incluso, poplatek za službu připočítán není a jeho částka, která je potřeba zaplatit, je uvedena na konci účtenky. Turistické nabídky s fixní cenou (a.k.a. menu) službu zahrnují. 

V severní a střední Evropě je velmi nepravděpodobné, že byste na účtence něco takového našli, ale můžete předpokládat, že už je všechno v ceně zahrnuto. 

V germánských zemích je považováno za zdvořilé číšníkovi říci, kolik chcete, aby si nechal. Takže pokud je cena 41 euro, řekněte 45 euro a přitom mu dejte 50. Vrátí vám tak 5 euro nazpět. 

Pokud mluvíte česky, ve většině pražských restaurací bude číšník očekávat 5-10% navíc. Pokud ale znáte jen pár českých slov nebo česky nemluvíte vůbec, dostanete lepší službu a číšník tak bude očekávat až 15% spropitné. 

V Londýně se očekává 12,5 procenta dobrovolného tringeltu, ale měli byste ho dát pouze v případě, že jste se službou opravdu spokojeni. 

Taxi služby 

Pokud jedete taxíkem, dejte vždy o 1 euro více. V případě dlouhé cesty, kdy se částka pohybuje třeba okolo 86 euro, zaokrouhlujte na nejbližší desítku, tedy na 90 euro. Pokud vás taxikář odveze rychle na letiště, aby vám letadlo neuletělo, ještě vám pomůže s kufry a chová se velmi ochotně, budete mu jistě chtít zaplatit více. Jestli se ale necítíte bezpečně či máte pocit, že stále bloudíte v kruzích, více neplaťte. 

Zdroj: shutterstock.com

Hotely 

Pokud vám hotelová služba pomůže odnosit kufry, je slušné zaplatit za každý odnesený kufr jedno euro. Když odcházíte z hotelového pokoje, můžete taky nechat nějaký tip pro pokojské. Není to povinnost, ale slušnost, kterou dané dámy jistě ocení. 

Zdroj: shutterstock.com

A co jiné služby? 

Ochota zaplatit více za dobře vykonanou práci není povinností, ale štědrostí. Pokud jste již zaplatili předem za to, že vás průvodce provede hradem, zámkem či letoviskem, je to vyřešeno. Pokud ale máte potřebu ocenit jeho výklad, dvě až tři eura jsou na místě. 

Zdroj: shutterstock.com

Pokud máte nějaké pochybnosti, zeptejte se. Například ve Francii a Velké Británii je zcela běžné ocenit práci kadeřníka, ale v Holandsku či Švédsku se to nedělá. Můžete také informovat cestovní agenturu a ta vás s místními zvyky jistě seznámí. 

Autor:
Publikováno: 21. 6. 2017 12:55 Nahlásit obsah