Příručka přežití při útoku žraloka

Příručka přežití při útoku žraloka Zdroj: news.sky.com

I když žraloci útočí velmi vzácně, jejich útok může být smrtelný. Nejjistější způsob, jak neskončit v žraločím žaludku, je úplně se vyhnout prostředí, kde žraloci žijí. Pokud se ale v jejich blízkosti ocitnete, je dobré vědět pár základních pravidel, které vám v takové chvíli mohou zachránit život.

Rozmach turismu a cestování sebou přináší spoustu změn. Některé z nich se dotýkají i zvířecí říše. Jedním z příkladů je stoupající počet útoků žraloka na dříve bezpečných místech. Žraloci také začínají měnit svou strategii a útočí blíže mělčině. Stále se však jedná o velikou smůlu, pokud se ke žraločímu útoku nachomýtnete.  Za celý loňský rok bylo napočítáno jen 88 nevyprovokovaných útoků žraloka. Z nich bylo 5 smrtelných. Přestože je tedy velmi malá šance na to, že se útok přihodí právě vám, je dobré vědět, co si v jeho případě počít. 

1. Obranná pozice

Užíváte si slané vody, když najednou spatříte žraloka. Je pochopitelné, že budete vyděšení a budete se chtít co nejrychleji dostat pryč. To by však nemuselo být to nejideálnější řešení. Zbrklost může přilákat žralokovu pozornost. To, že je žralok blízko, ještě neznamená, že vás nutně sežere a existuje šance, že mu dokážete uniknout. Zachovejte tedy klidnou hlavu a zamyslete se, kde se ve vašem okolí nachází nejbližší možný úkryt. Je to loď nebo břeh?

Pokud se potápíte dál od břehu, zvažte možnost ukrytí pod hladinou, pod skálou nebo útesem. Při svém úniku ze žraloka nespouštějte oči. Vždy je důležité vědět o jeho aktuální pozici, aby vás nezastihl nepřipraveného z jiné strany. Také nerozhazujte rukama a především se ujistěte, že nepřekážíte ve směru, kterým žralok plave. Hledejte skalní výběžky, útesy nebo minimálně mořské dno, aby kolem vás žralok nemohl kroužit a snížili jste tak možné úhly, ze kterých může zaútočit. V případě že jste dva, pohybujte se zády k sobě.

Zdroj: wikihow.com

2. Přímý střet

Dobře si zapamatujte nejzranitelnější místa na žraločím těle: žebra, oči a čumák. Po tvrdé ráně do jednoho z těchto míst se žralok může dát na ústup, nebojte se tedy bojovat a využít veškeré své síly. Výhodou je, pokud s sebou máte jakýkoliv špičatý předmět. Použít však můžete cokoliv, co máte u sebe a lze využít jako zbraň. Pokud se k žádnému předmětu nemáte možnost dostat, bojujte pěstmi, lokty, koleny i chodidly. Nevzdávejte se dokud se žralok nedá na ústup. 

Zdroj: wikihow.com

3. Dostaňte se do bezpečí

Žralok se může vzdálit. Nicméně to ještě neznamená, že se nevrátí a nebude pokračovat v útoku, proto je vaším cílem dostat se co nejrychleji z vody. Opět platí, že zbrklé plácání ve vodě vám může být osudné, proto buďte klidní, ale rychlí. Snažte se na sebe nahlas upozornit loď a poté klidně vyčkávejte dokud se nepřiblíží nebo plavte znakem ke břehu. 

Jakmile jste v bezpečí, vyhledejte pomoc a nechte se ošetřit. Žraločí kousnutí může vyvolat krvácení, které je nutno co nejrychleji zastavit. Stejně tak je však potřeba ošetřit i menší zranění. 

Zdroj: wikihow.com Pamatujte, že žralokovi nikdy nejde v první řadě o to, aby si vás dal k svačině. Pokud kolem vás pouze proplouvá, nemusí si vás ani všimnout, nevyprovokují-li ho vaše rychlé pohyby, třpytivé šperky nebo krvácení. Na druhou stranu, pokud se žralok chystá zaútočit, hraní mrtvého vám nikdy nepomůže. 

Publikováno: 14. 8. 2018 09:04 Nahlásit obsah