Příručka přežití při uštknutí jedovatým hadem

Příručka přežití při uštknutí jedovatým hadem Zdroj: shutterstock.com

Každý cestovatel rád objevuje krásy nových míst. Tím se však vystavuje i nebezpečí v podobě druhů zvířat, které by doma jen tak nepotkal. Mohou to být například jedovatí hadi, jejichž kousnutí může být velmi nebezpečné, pokud nevíte, jak při jeho ošetření správně postupovat. Přečtěte si tuto příručku a žádný had vás nedostane.

V našich podmínkách je uštknutí jedovatým hadem výjimečnou záležitostí. Jediným jedovatým hadem v České republice je zmije, nicméně i ta dokáže náchylnějším jedincům přivodit perné chvíle. Každý z nás se navíc může setkat s exotickým hadem v teráriích nebo na dovolené v zahraničí. Na pozoru by měli být všichni cestovatelé, kteří se na svých cestách rádi pohybují v přírodě. Správným ošetřením je možné překonat i kousnutí jedovatým hadem, proto by každý měl vědět jak na to. 

Jak poznat uštknutí hadem? 

Samotné kousnutí může být velmi bolestivé, člověku je tedy hned jasné, co se stalo. V místě kousnutí vidíme dvě bodné ranky a zarudnutí. Další příznaky mohou být různé podle druhu hada, množství jedu, který se dostal do těla i podle individuální reakce na jed. U alergiků se může dostavit zvracení, průjem, kolaps a další. 

Důležitou informací pro lékaře bude, o jaký druh hada šlo. Pokud vás to neohrozí, pokuste se hada vyfotit na mobil. V opačném případě si co nejpřesněji zapamatujte, jak had vypadal. 

Zdroj: shutterstock.com

Jak postupovat po uštknutí hadem? 

1. To nejdůležitější je zůstat v klidu. Panika i zbytečný pohyb navíc zvýší tepovou frekvenci a jed se bude po těle šířit rychleji. Mějte proto na paměti, že i jedovaté kousnutí můžete zvládnout bez následků. Pokud pomáháte uštknutému, pokuste se jej uklidnit a být mu psychickou oporou. 

2. Co nejrychleji zavolejte záchrannou službu. Lékařskou pomoc přivolejte při každém hadím kousnutí, sami totiž nemusíte bezpečně poznat, zda byl had jedovatý. Pomoc by měla ideálně zavolat druhá osoba, zatímco uštknutý odpočívá. Než záchranná služba dorazí, přesuňte se pomalu na bezpečné místo. Nejlépe vyhledejte takové, na kterém se had nemá kde ukrýt.  

3. Jak už bylo řečeno, je vhodné zamezit jakémukoliv pohybu navíc. Končetinu nechte volně viset podél těla a udržujte ji pod úrovní srdce, aby se tok krve směrem k srdci zpomalil. Postižené místo můžete zabandážovat elastickým obinadlem, ale ne příliš pevně, aby se tok krve nezpomalil příliš. 

4. Při jedovatém kousnutí bude místo pravděpodobně natékat. Proto odstraňte všechny šperky a uplé oblečení. 

Zdroj: shutterstock.com

Co určitě nedělat?

O první pomoci uštknutému existuje několik mýtů, které ve skutečnosti nejsou účinné, naopak mohou postižené osobě  i přihoršit. 

1. Nesnažte se místo zaškrtit. Použití zaškrcovadla je extrémní metoda, která může ohrozit končetinu jako takovou. 

2. Jed se nesnažte z rány vysát ani odstranit naříznutím. Obě metody jsou příliš nebezpečné. Naříznutím kůže způsobíte dotyčnému bolest a stres navíc. Odsáváním jedu ústy zase ohrozíte vlastní zdraví. 

3. Místo kousnutí nemasírujte. Masírování či tření způsobí nežádoucí prokrvení a jed se bude šířit rychleji.

4. Zapomeňte také na kofein a alkohol. Tyto látky zvyšují krevní tlak. Napít se můžete čisté vody, pokud však máte nutkání zvracet, nepijte vůbec. 

Zdroj: shutterstock.com Proti uštknutí hadem se nejépe ochráníte, pokud si osvojíte několik preventivních návyků. Před každým výletem si zjistěte, na jaké druhy hadů můžete v dané oblasti narazit, buďte opatrní a vyhýbejte se místům, kde by se hadi mohli nejlépe skrývat, jako je vysoká tráva, kameny nebo kmeny stromů. 

Publikováno: 18. 8. 2018 09:00 Nahlásit obsah