Po 7 letech cestování sepsal 30 nejlepších cestovatelských tipů, které musíte před svou cestou znát

Po 7 letech cestování sepsal 30 nejlepších cestovatelských tipů, které musíte před svou cestou znát Zdroj: expertvagabond.com

Před 7 lety prodal Matthew Karsten všechen svůj majetek a odjel ze Spojených států procestovat svět. Svoje zkušenosti sepsal do 30 bodů, které vás můžou inspirovat.

Nejlepší a nejužitečnější tipy pro ty z vás, kteří se rozhodli postavit cestování na první místo ve svém životě:

1. Nejdůležitější je trpělivost

Ujel vám autobus? Bankomat je bez peněz? Skvělé! Život je krátký na to, abychom byli rozzlobení a naštvaní. Některé situace jednoduše nemůžeme ovládat a ty nejlepší okamžiky našeho cestování jsou většinou ty neplánované.

2. Vstávejte brzy ráno

Vstávejte s východem slunce. Získáte spoustu času vyhnout se davům a nafotíte krásné fotky. Je to také nejpřívětivější doba mluvit s místními obyvateli - čestní a pracovití se budí brzy, zatímco podvodníci a zloději ještě spí. Zdroj: expertvagabond.com

3. Umějte se zasmát sami sobě

Při cestování se ocitnete v mnoha situacích, kdy se budete cítit jako blázen. Neberte život tak vážně a dovolte si ze sebe udělat legraci.

4. Mějte peníze na více místech

Ukrývejte svoji hotovost na různá místa. Chcete-li mít klidné spaní, vždy si šetřete alespoň pár stvek. Mými oblíbenými skrýšemi byly ponožky a hotovost všitá pod záplatou na batohu.

5. Seznamte se s místními lidmi

Lidé vaše cestování obohatí víc než zajímavosti, kvůli kterým jste přijeli. Angličtina je rozšířená do celého světa. Dorozumíte se s nimi lépe než si myslíte. Zdroj: expertvagabond.com

6. Sbalte si s sebou šátek

Za mě je šátek nejužitečnější cestovní doplněk - ochrana před sluncem, provizorní ručník, nosička věcí, oční maska a mnoho dalšího. Nedokážu ani spočítat, kolikrát mi šátek ve světě přišel k ruce.

7. Pozorujte místní život

Chcete-li opravdu zažít atmosféru místa, do kterého jste přijeli, stravte pár hodin sezením na lavičce v parku nebo v koutě rušné ulice. Sledujte tamní život, který se odehrává přímo před vámi.

8. Všechno si zálohujte

Veškeré kopie pasu, rodného listu, řidičáku, jízdenek a letenek uchovávejte zálohované fyzicky i digitálně. Stejně jako důležitá telefonní čísla. Nikdy se nespoléhejte na originál nebo jednu papírovou kopii.  Zdroj: expertvagabond.com

9. Hodně fotografujte

Nemějte strach, že budete vypadat jako turisté. Cestujete proto, abyste vypadali skvěle? Nikoho to nezajímá. Některá místa i lidi potkáte jen jednou za život. Pamatujte si je navždy.

10. Vždycky je cesta

Nic není nemožné. Nikdy nic nevzávejte. Stačí jen najít nejlepší řešení nebo potkat správného člověka. Neposlouchejte ty, co říkají, že něco nejde.

11. Usmívejte se a zdravte 

Máte problém s interakcí a místní se zdají být nepřátelští? Třeba je to v jazyku vašeho těla. Udržujte s lidmi oční kontakt a úsměv. Pokud se usmějí zpět, pozdravte je místním jazykem. Je to nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak si vytvořit nové přátele. Zdroj: expertvagabond.com

12. Dopřejte si občas něco extra

Nízkorozpočtové cestování je skvělé a jsem jeho velký fanoušek. To ale neznamená, že si občas nemůžete udělat radost něčím, co váš denní finanční limit trochu překročí. Například si rezervujte hotelový pokoj na několik nocí, dopřejte si luxusní věčeři nebo prožijte divokou noc ve víru velkoměsta.

13. Mějte otevřenou mysl

Nehodnoťte životní styl druhých, pokud se od vašeho liší. Poslouchejte názory, s nimiž nesouhlasíte. Procvičujte si empatii a "obujte si cizí boty". Nemusíte se vším souhlasit, ale možná vás překvapí, kolik se právě díky těmto schopnostem od lidí  ve světě naučíte.

14. Vyzkoušejte Couchsurfing

Couchsurfing.org je největší komunita lidí, která je ochtná sdílet svůj volný pokoj nebo gauč s úplně cizími lidmi. Drahé hotely tak nejsou jedinou možností, jak se ubytovat. Po celém světě existují milióny lidí, kteří vám zdarma poskytnou útočiště a ještě vám poradí, jak v místě nejlépe trávit čas. 

15. Staňte se dobrovolníkem

Ukrojte ze svého času a věnujte ho dobrovolné činnosti na užitečných projektech. Je to velice obohacující zážitek a často se dozvíte více o zemi i jejích obyvatelých. Současně získáte nové přátele. Existuje skvělý web Grasroots Volunteering, kde můžete vyhledávat dobrovolnické příležitosti po celém světě. Zdroj: expertvagabond.com

16. Mějte s sebou sluchátka

Ve skutečnosti by měl být tento bod v seznamu číslo 1! Opilí Australané, plačící děti v letadle, štěkání psů, prodejci na ulici... Sluchátka jsou mým oblíbeným nástrojem, jak získat zpět své pohodlí a efektivitu.

17. Přestaňte se bát

Svět není tak nebezpečný, jak nám ho média předkládají. Dávejte si pozor, to ano, ale nedovolte, aby se strach stal středobodem vašeho cestování. Používejte zdravý rozum a budete v pořádku. Většina lidí je přátelská, velkorysá a ochotně vám pomůže.

18. Toulejte se

Chcete-li poznat místa, kde lidé skutečně žijí a pracují, musíte je navštívit. Choďte pěšky. Jediné, co budete potřebovat je adresa vašeho hotelu. Vyjděte ven a běžte, procházejte se a ztrácejte se. 

19. Jezte lokální potraviny

Myslíte si, že víte, jak chutná mexická kuchyně? Jste na omylu. Ochutnávejte všechno, obzvláště to, co nevíte, co je. Nechte si od místních doporučit místa, kde se dobře najíst. Zdroj: expertvagabond.com

20. Často říkejte "ano"

Buďte impulzivní, a když vás někdo pozve k setkání s rodinou nebo na výlet, neodmítejte. To jsou přesně ty neočekávané a neplánované okamžiky, které vašemu cestování přidávají koření a věřte, že se později promění v ty nejlepší příběhy z cest.

21. Zpomalte

Nepředpokládejte, že za 6 týdnů procestujete 6 zemí. Skutečně krásné věci se dějí, když jim dáte čas. Upřímně mohu říct, že žádný z mých nejlepších zážitků se v daném místě neuskutečnil během prvních několika dní. Lepší je strávit více času na méně místech, věřte mi!

22. Dělejte si poznámky

Moje schopnost udržet v hlavě detaily z cest je mizerná! Když jsem začal cestovat, první 4 roky jsem si nevedl žádné poznámky a byla to velká chyba. Nezapsal jsem si místa, lidi, které jsem potkal, přestal jsem si pamatovat i vůni měst, do kterých jsem přicestoval. Pokud jednou chcete o svém cestování něco napsat, určitě si dělejte poznámky, moc se vám to vyplatí. Zdroj: expertvagabond.com

23. Vystupte z komfortní zóny

Začněte přijímat výzvy a dělejte věci, které vám dříve byly nepříjemné. Čím více je budete dělat, tím více nepříjemných pocitů zmizí. Máte problém mluvit s cizími lidmi? Promluvte s každým! Vystrašeni podivným jídlem? Snězte ho! A proč to dělat? Všechno je na cestování do nových míst podivné, tak proč k tomu nepřihodit ještě něco dalšího?

24. Neplánujte příliš mnoho

Když jsem naposledy letěl do Nikaragui, myslel jsem si, že ji proletím ve dvou týdnech. Nakonec jsem tam strávil 4 měsíce. Naplánujte si začátek cesty, záchytné body a konec. Ideálně ani ten konec neplánujte. Pak nechte vesmír určit zbytek.

25. Sbalte si méně věcí

Polovinu věcí, které jste si sbalili potřebovat nebudete. Můj první batoh měl 70 litrů, ten současný má 38 litrů. Všechno, co vlastním hodím na záda a jdu. Pokud máte pocit, že něco nezvládnete zabalit, nepotřebujete to. A pokud ano, vždy si danou věc můžete v zemi zakoupit. Zdroj: expertvagabond.com

26. Poslouchejte podcasty

Podcasty jsou úžasné! Je to jako vytvořit si vlastní rozhlasovou stanici naplněnou povídáním a hudbou, ktrou chcete poslouchat. Nikdy jsem si nemyslel, že se budu tolik těšit na 10hodinovou jízdu autobusem.

27. Chovejte se ke svému tělu dobře

Cestování může zničit vaše tělo. Dostatečně se hydratujte a dopřávejte si hodně spánku. Zdravě se stravujte, používejte opalovací krémy a cvičte.

28. Zůstaňte v kontaktu

Čas od času se ozvěte své rodině a přátelům domů a nebo je překvapte odesláním pohlednice. Když člověk cestuje, potkává hodně lidí, ale mnohá setkání jsou pomíjivá. Nezapomínejte na silné vazby s lidmi, kteří vás znají nejlépe. Zdroj: expertvagabond.com

29. Vybočte z prošlapané trasy

Vyzkoušejte jít na zajímavá a neobvyklá místa, která neznají cestovní ruch. Mnoho úžasných zážitků se mi stalo v oblastech, která není snadné navštívit. Samozřejmě cestujte na populární místa, ale nevylučujte další jen proto, že nejsou na turistické stezce.

30. Mějte cestovní pojištění

Nikdy nikdo nepřemýšlí, že se při cestách zraní nebo ho okradou. Ale bohužel se to stává. Mám za sebou horečku Dengue a také mi ukradli notebook. S pojištěním se nemusíte bát o obrovské účty za lékařské ošetření nebo ukradené zařízení. 

BONUS 31. Cestujte víc!

Za posledních 7 let mého cestování jsem si všiml jedné věci: spousta lidí mi říká, že jsem šťastný člověk. Sami by také chtěli cestovat, ale prý je to příliš drahé a nedostanou volno z práce. Skutečným důvodem, proč lidé necestují a neustále se vymlouvají na vnější příčiny, je strach. Bohužel většina lidí, která čeká na svoji cestu po světě, ji nikdy neuskuteční. Začněte víkendem mimo město, týdnem v sousedním státě. Nové auto počká. Kariérní pauza také není nic neobvyklého a o domácí mazlíčky se vám postará sousedka.

Je to krásný, vzrušující a fascinující svět. Začněte ho objevovat!

Zdroj: expertvagabond.com

Publikováno: 13. 3. 2018 09:00 Nahlásit obsah