Nový Zéland: Co zařídit po příletu na working holiday

Nový Zéland: Co zařídit po příletu na working holiday Zdroj: shutterstock.com

Kia ora! Vítejte na Novém Zélandu. Nadešel čas trochu se rozkoukat a začít prozkoumávat okolí. Kromě toho vás ale čeká i pár méně příjemných povinností. Pozitivní zpráva je, že na Novém Zélandu většinu formalit vyřídíte snadno a rychle.

Abyste mohli na Novém Zélandu pracovat, budete potřebovat bankovní účet a daňové číslo IRD. Více než vhodné je také obstarat si místní SIM kartu. Dalším důležitým krokem pro většinu cestovatelů je také pořízení auta.

Bankovní účet

Aktivní novozélandský účet budete potřebovat k tomu, abyste si mohli zažádat o daňové číslo IRD,  a samozřejmě také proto, aby vám měly kam chodit výplaty.  Založení bankovního účtu může být trochu zapeklité. Největšími bankami jsou ANZ, ASB, BNZ, KiwiBank a Westpac a každá má trochu jiné podmínky. Problém bývá v tzv. proof of address, tedy dokumentu dokládajícím vaši adresu. K tomu může sloužit například výpis z účtu, účet za energie, potvrzovací dopisem z místa, kde jste ubytování a podobně. Osobně doporučuji banku ANZ, které stačí dokument s vaší českou adresu, například si tedy můžete před odjezdem nechat vystavit výpis z účtu v angličtině.

Navíc si účet můžete založit už předem online - vyplníte formulář na webu banky a za pár dní vám přijde email s požadavkem, abyste zaslali ještě kopii pasu, víza, informaci o délce pobytu a navrhli den a čas, kdy se můžete po příletu stavit na pobočku účet plně aktivovat. Následně obdržíte údaje k účtu a už si sem můžete poslat peníze. Až přiletíte, v domluvený termín si zajdete na pobočku s pasem a proof of address, dostanete platební kartu a je to!

Zdroj: transferwise.com

IRD číslo

IRD je daňové číslo, které budete potřebovat k tomu, abyste mohli být zaměstnáni. Pracovat můžete začít i bez něj, pokud už máte podanou žádost a se zaměstnavatelem se domluvíte, že výplatu vám pošle až ve chvíli, kdy číslo budete mít.

Vyřízení je ale velmi jednoduché a tak nemá smysl na nic čekat. Od února 2017 lze žádat online a číslo vám během dvou dní přijde mailem či smskou. K formuláři na webu Inland revenue ještě přiložíte potvrzení, že máte plně funkční bankovní účet - to znamená výpis minimálně s jedním vkladem a jedním výběrem (částky vkladu a výběru se musí lišit). Dále proof of address (může být i s českou adresou), kopii cestovního pasu a číslo vaší online žádosti o víza.

Zdroj: backpackerguide.nz

SIM karta

Bez novozélandského telefonního čísla se neobejdete při pracovní komunikaci - to platí i pro sezónní práce. Hlavními operátory jsou Spark, Skinny, 2degrees a Vodafone. Každý operátor nabízí trochu jiný poměr dat/volných minut a sms a stačí zapátrat na internetu, která nabídka vám nejvíce vyhovuje. Zajímat vás budou předplacené karty, kde platíte měsíční paušál a v tom máte konkrétní počet minut a dat. Například u Sparku můžete mít za 19 dolarů 750 MB, 200 minut a neomezené sms a 1GB dat na sociální sítě, zatímco u Skinny za 16 dolarů 150 minut a neomezené minuty v rámci sítě, neomezené SMS a 1 GB dat.

 

Auto

Auto má na Novém Zélandu hned několik výhod. Za prvé, hromadná doprava je drahá a má velmi malé pokrytí, takže se bez auta na některá místa vůbec nedostanete, pokud nezvažujete cestování stopem. Za druhé, auto spoustě lidem slouží minimálně v létě jako ubytování - trh s campervany, tedy auty předělanými na spaní, je obrovský. Velkou výhodou takového auta jsou ušetřené náklady na ubytování a zároveň svoboda, kterou vám takové cestování přináší. Za třetí, dojíždění do práce. U sezónních prací vás bez auta většinou ani nezaměstnají, pokud se nedomluvíte s někým, s kým budete dojíždět. Dokonce i ve městě se ale potenciální zaměstnavatelé často ptají, jestli máte auto - považují totiž dojíždění autem za mnohem spolehlivější, než místní hromadnou dopravu.

Zdroj: www.newzealand.com

Dobrou zprávou je, že koupě auta je na Novém Zélandu velmi jednoduchá záležitost. Ojetá auta se nejvíce prodávají na webu Trade.me - prodávají je tu jak místní, tak cestovatelé, kteří zemi opouští. Pokud se v autech úplně nevyznáte a nechcete koupit zajíce v pytli, je úplně běžné auto vzít na kontrolu k mechanikovi na tzv. pre-buy check. Zajímat vás budou také pojmy wof a rego. WOF znamená warrant of fitness a je to něco jako naše technická, i když ne tak důkladná. Výhýbejte se raději autům, kteří mají wof těsně před expirací. Rego je registrace, kterou lze za poplatek provést online nebo na poště a je povinnost ji mít aktuální, i v případě, že s autem zrovna nejezdíte . Štítky s expirací wof a rego jsou vždy na čelním skle auta. Ceny aut klesají na konci sezony (kolem března) a rostou na začátku léta. Samotný převod auta na vás je pak velmi jednoduchý - stačí vyplnit krátký formulář na poště a auto je vaše!

A vyřizování je za vámi! Teď už stačí jen nasednout do auta a vyrazit za dobrodružstvím a zážitky na celý život.

Publikováno: 20. 3. 2018 08:00 Nahlásit obsah