Chcete pracovat v zahraničí? Rady a tipy, jak se stát au pair

Chcete pracovat v zahraničí? Rady a tipy, jak se stát au pair Zdroj: Shutterstock.com

Být na nějaký čas au pair je zkušenost, na kterou nikdy nezapomenete. Máte šanci zdokonalit se v novém jazyce, poznat cizí zemi a také se naučit spolehnout na svou druhou rodinu. Nemluvě pak o nových zážitcích a dalších kamarádech!

Pokud se chcete stát au pair, tím nejdůležitějším, co potřebujete, je najít svou rodinu. Mnohé dívky se raději odevzdávají do rukou agentur, jako je například u nás Student Agency nebo AuPair World. Au pair se však můžete stát i podáním vlastního inzerátu na příslušné stránky nebo pomocí kamarádky, která dělala au pair minulý rok a ví, že její rodina shání novou slečnu.

Jak se stát au pair?

Tak či tak, musíte splňovat určité podmínky, abyste se vůbec mohla stát au pair, a aby si vás vaše budoucí rodina vybrala. Mělo by vám být 18 až 30 let. Mladší ani starší hostitelské rodiny většinou nechtějí. Některým rodinám naopak záleží na vzdělání jejich „chůvy“. V tom případě požadují ukončené alespoň středoškolské vzdělání.

Řidičský průkaz není vyloženě povinný, některé rodiny se tím však při výběru řídí. Pokud jej vlastníte, není také ideálním stavem, pokud jste za volantem neseděla od složení zkoušky.

V zemích EU nepotřebujete vízum, neobejdete se bez něj ale například v tolik oblíbeném USA.

Některé agentury požadují výpis z trestního rejstříku a zdravotní prohlídku, také kuřáka nikdo na milost nevezme.

Základním "vybavením" na cestě k tomu jak se stát au pair, je lákavý životopis, motivační dopis a uspokojující konverzace s rodinou po telefonu.

Podmínka znalosti jazyka bývá různá. Obecně je ošemetné vydávat se někam, kde neumíte ani slovo z místního jazyka a rodiny proto vyžadují alespoň základní úroveň.

Vztah k dětem je nutnost

Nejdůležitější je však pozitivní vztah k dětem. Au pair musí děti milovat. Náplní její práce je obvykle doprovod do školy a do kroužků, pomoc s domácími úkoly, hry a zábava, popřípadě péče o velmi malé dítě zahrnující krmení a koupání. Mezi její vlastnosti by měla patřit flexibilita, ochota a spolehlivost. Těžko také budete pečovat o děti, ke kterým si nenajdete cestu.

Rodiny a agentury si také žádají dokumentaci vašich zkušeností s dětmi. To může znamenat určitý počet referencí od lidí, kteří nejsou vašimi příbuznými a často jsou také vyžadovány fotografie, na kterých jste zachyceni s dětmi.

A co můžete očekávat, když si vás nějaká rodina vybere?

Náplní práce au pair je starat se o děti. Nezřídka se však stará i o domácnost, například žehlí, pere, luxuje a připravuje snídaně a svačiny. Zhruba dvakrát nebo třikrát týdně je také požádána o tzv. babysitting, tedy pohlídání dětí večer, zatímco rodiče jsou pryč. Povinnosti au pair je také dobré prodiskutovat spolu s rodinou na začátku pobytu.

Máte samozřejmě nárok na své volno. Pracovní doba bývá 25 až 30 hodin, přičemž jeden den v týdnu bývá volno. Pro spoustu rodin nebudete první au pair, ví tedy, jak se k vám chovat. Navíc, pokud si se svou rodinou nesednete, vždy se dá spolupráce ukončit a třeba v rámci agentury najít rodinu jinou.

Pracovala jste jako au pair? Chtěla byste jí být? Podělte se s námi o názory a zkušenosti!

Autor:
Publikováno: 26. 5. 2017 12:20 Nahlásit obsah