24 hodin v Amsterdamu: Přes den romantika, večer skvělá párty

24 hodin v Amsterdamu: Přes den romantika, večer skvělá párty Zdroj: shutterstock.com

Fantastická muzea a kanály, atmosférické uličky, vynikající trhy a proslulá čtvrť Red Light. To všechno naleznete v jednom z nejkouzelnějších evropských měst.

Abyste se skutečně ponořili do života Amsterdamu, je nejlepší užít si jak radost ze dne, tak i hravost noci tohoto skvělého města. Ve dne městu dominuje úchvatná architektura budov, muzea a kanály, atmosférické uličky, vyhlášené trhy a klidný životní styl. V noci může holandská metropole zaujmout jinou atmosféru, například proslulou čtvrtí Red Light.

Jídlo

Amsterdam býval známý jako jedno z hlavních evropských měst, pro které bylo tipické jen maso a dva druhy zeleniny. Přeměna v živé a elegantní město v kombinaci s výbuchem gastronomické vlny přinesla dříve konzervativnímu Amsterdamu nový život. Holanďané mají tendenci jíst relativně brzy a mnoho restaurací zavírá už v 10:00 večer. Myslete na to, pokud se chystáte na pozdní večeři.

Co musíte navštívit

Určitě se nenechte ujít prohlídku domu Anne Frankové, abyste se dozvěděli více o hrůzném příběhu mladé židovské dívky, která napsala svůj slavný deník a skrývala se se svojí rodinou před nacisty. Prohlídku si objednejte on-line na konkrétní čas. Výjde na €9,50 za dospělou osobu. Zdroj: shutterstock.com

Za další kulturou se vydejte na Museum Square. Budova Rijksmuseum je stejně senzační jako mistrovská díla, která v ní najdete - třeba Vermeera a Rembrandta. Vstupné stojí €17,50 a taktéž si svoji prohlídku rezervujte online.

Další vaší zastávkou by mělo být Van Goghovo muzeum, kde jsou vystaveny největší díla Van Gogha, stejně jako příběh jeho bolestného života. Vstupné stojí €17.

Za zmíňku stojí také pobočka slavného ruského muzea Hermitage otevřena v roce 2009, která je nyní klenotem umístěným na břehu řeky Amstel v renovované budově ze 17. století. Mezi exponáty patří holandští mistři z Hermitage, portrétní galerie Zlatého věku nebo impresionistické sbírky, včetně děl Renoira, Moneta, Gauguina. Rezervujte si vstupenku online a vyhněte se frontám: ceny od €10 za dospělou osobu.

Pokud patříte mezi opravdové muzejní fanoušky, využijte  Amsterdam Museum Card for Tourists, která zahrnuje skip-the-line vstupenky do muzea Van Gogha, Rijksmuseum, Canal Cruise, 2 cesty Airport Transfer vlakem + 20% slevu na top muzea jako je Stedelijk Museum, Hermitage, Heineken Experience nebo Madame Tussauds.

Co musíte prozkoumat

Amsterdam je kulturní kolébka zastoupená mélangem lidí známých jako "De Pijp". Hlavním místem této komunity je trh Albert Cuyp, který se nachází na Albert Cuypstraat mezi Ferdinandem Bolstraat a Van Woustraat jižně od pivovaru Heineken. Najdete zde nejlepší holandské sýry, čerstvé "stroopwafels" (vafle s horkým karamelem) a jiné domácí lahůdky hned vedle indonéských pochutin a specialit ze Surinamu. Vydejte se sem brzy, ať na vás zbyde!

Amsterdam je především definován svými kanály a jedna z nejkrásnějších procházek městem je právě v centru Grachtengordel ("Canal Belt") - systémem vodních kanálů vybudovaných v 17. století. Zdroj: shutterstock.com

Nákupy

Klasickým holandským suvenýrem je keramika Delft blauw z bílé hlíny a bílou glazurou zdobenou modrým kobaltovým (někdy také pestrobarevným) dekorem. Vyrábí se už od 16. století ve městě Delft, které se nachází na jihu Amsterdamu. Pouze několik málo obchodů může tvrdit, že prodává skutečný Delft, takže pozor na kopie. Pokud chcete mít jistotu, Jděte do Jorrit Heinen. Tradiční tulipánové vázy zde začínají zhruba za 100 eurech. Najdete zde sériové kousky, ale i ručně malované.

Pro něco trochu cenově dostupnějšího jděte na Bloemenmarkt (květinový trh) na Singel mezi Muntpleinem a Konigspleinem. Najdete zde nepřeberné množství tulipánů všemožných druhů a barev, které si můžete vysadit na své zahrádce. 

Nebo zajděte na Albert Cuypmarkt mezi stánky s "bric-a-brac". Najdete zde i mnoho stánků s občerstvením. Na stylové nakupování zajděte na spojku ulic nazvanou Nine Streets. Najdete zde butiky, které nabízí opravdu jedinečné až nepředvídatelné oblečení.

Užijte si výhled

Nejlepší způsob, jak poznat krásy Amsterdamu, překvapivě není zhora, ale z hladiny moře. Město bylo postaveno kolem svých kanálů, takže prohlídka města na lodi je vynikající způsob, jak vidět hlavní památky a nechat se okouzlit unikátní architekturou Amsterdamu. Společností, které cestování lodičkami nabízejí je několik. Využijte například Amsterdam Canal Cruises, který poskytuje prohlídky každou půlhodinu od mola naproti pivovaru Heineken.

Noc v rudé barvě

Ať už je váš názor na prostituci jakýkoliv, je nepravděpodobné, že byste se vyhnuli ulici Red Light. Nachází se v samotném centru města. Pozorovat ženy ve výlohách je vskutku fascinující zážitek. Chcete-li se dozvědět o prostituci v Amsterdamu více, kontaktujte Red Light Tour. 1,5 hodinová tour stojí €17,50. Zdroj: shutterstock.com
Jak známo, Amsterdam má benevolentní postoj ke konopí a příslušenství ke kouření je široce dostupné v mnoha kavárnách. Není těžké jej najít - stačí následovat svůj čich. Buďte ale opatrní, pro nezasvědcené je "hash brownies" upečený z konopí docela silný zážitek ;)

Publikováno: 11. 4. 2018 11:24 Nahlásit obsah