10 tipů a triků na jízdu vlakem po Evropě

10 tipů a triků na jízdu vlakem po Evropě Zdroj: www.shutterstock.com

Cestování vlakem je bezesporu nejbezpečnější a nejpohodlnější pozemní způsob dopravy. Přesto ale skrývá určitá úskalí, kterým je lepší se vyhnout. Zde vám přinášíme několik rad, jak si cestu po železnici nejlépe vychutnat a užít.

Cestujte nalehko, bez koleček

Cestování evropskou železnicí bude hračka, když máte zavazadlo které uzvednete. Nejen že bude snazší vynést a snést ho po schodech na nádražích, ale také si ho budete moci dát do přihrádky nad hlavou. Pevné batohy bez koleček se také snadno dají odložit do samoobslužných úschoven zavazadel.

Znejte své vlaky

Evropa je protkaná rychlíky pod nejrůznějšími značkami. Většina z nich vyžaduje rezervaci sedadel. Nejdříve to bylo TGV a Eurostar, teď už máme také SJ, RJ, a AVE, Intercity Experess, Euromed, Thalys, Supercity, Railjet a Le Frecce, abychom vyjmenovali alespoň pár.

Zdroj: www.shutterstock.com

Lůžkový nebo lehátkový?

Cestování v noci vám může ušetřit poplatek za ubytování, dopravit vás do vašeho cíle brzy ráno a být samo o sobě zážitkem. Pamatujte, že lůžkové kupé mají jedno, dvě nebo tři lůžka, pořádné povlečení, toaletní potřeby, ručníky a umyvadlo. Lehátková kupé jsou jako studentské koleje na kolejích železničních, se čtyřmi nebo šesti lehátky a společným zařízením na konci vagónu.

Vezměte si čtečku

Jakkoli jsou evropské železniční cesty malebné, obzvláště v Norsku a Švýcarsku, horská krajina má svou odvrácenou stranu: tunely. Čtečka nebo tablet vám umožní číst si i když se vaše kupé opakovaně noří do temnoty, nebo když váš noční vlak nemá funkční lampičku na čtení.

Kupte si permanentku

V nabídce je mnoho druhů různých permanentek. Navštěvujete pouze jednu zemi? Zvolte několikadenní permanentku v Německu nebo Francii. Pro svůj maximální rozsah a pružnost těžko něco překoná Eurail pass. Platí ve 28 zemích a nabízí mnoho dní cestování vlakem v různých třídách na dlouhá období, jako je měsíc nebo dva.

Rezervovat nebo nerezervovat?

Ne všechny vlaky od vás vyžadují rezervaci sedadel předem, ale naskočit do vlaku a doufat v nejlepší místa má svou stinnou stránku. Můžete být vyhozeni ze svého sedadla uprostřed cesty, pokud ho má zamluvené někdo jiný. Dobré zprávy jsou, že některé vlaky neúčtují za rezervaci poplatek navíc. Pokud cestujete v obzvlášť populárních zemích, jako je Francie, Itálie nebo Španělsko, je vždy dobrý nápad rezervovat sedadla co nejvíce dopředu. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Čas na přestup

Technicky potřebujete jenom pár minut na přestup z jednoho vlaku do druhého, obzvlášť v zemích, kde je dochvilnost záležitostí národní hrdosti. Je ale dobrý nápad nechat si pro jistotu alespoň hodinu na přestup po dlouhé cestě vlakem pro případ zpoždění. Někdy také není lehké najít cestu skrz obrovská nádraží, jako je několikapatrový berlínský Hauptbahnhof.

Cvičte uši

V horských vlacích se mění tlak, když projíždíte skrz tunely, a změny nadmořské výšky můžou být nepříjemné pro lidi s citlivýma ušima nebo rýmou. Špunty do uší pro leteckou dopravu mohou pomoci, nebo zkuste cestovat v kupé s otevřeným oknem, takže změny tlaku nebudou tak výrazné. Nemoc z pohybu je další častý vlakový neduh, obzvlášť když nemůžete vždy rezervovat sedadlo ve směru jízdy.

Zdroj: www.shutterstock.com

Pozor na kapsáře

Cestování evropskými vlaky je obecně ztělesněním zdvořilosti a bezpečí. Když ale vystupujete, obzvlášť ve velkých městech, je potřeba dávat si pozor na kapsáře a hlídat si své věci. Možná stojí za to dát si své zavazadlo do úschovny, abyste nebyli pomalým terčem. 

Mějte na zřeteli pásmovou nemoc

I když i ty nejdelší cesty vlakem nepřekračují časové pásmo, (většina západní Evropy s vyjímkou Anglie a Portugalska leží ve středoevropské zóně), sedíte v kavárně po třicetihodinové cestě pěti vlaky, cítíte se vyčerpaní a držíte se stolu, aby se vám přestala točit hlava. Zkuste během každé cesty hodně odpočívat, dopřejte si čas na zotavení a za chvíli budete zase na cestě.
 

Publikováno: 2. 9. 2018 09:00 Nahlásit obsah