Vietnam: Život v podzemí – tunely Cu Chi

Vietnam: Život v podzemí – tunely Cu Chi

Dovedete si představit žít tři metry pod zemí v úplné tmě? Myslíte si, že to není možné? Pro Vietnamce to v době americko-vietnamského konfliktu byla mnohdy jediná možnost jak přežít.

Jen několik kilometrů od Ho Či Minova města leží komplex podzemních tunelů Cu Chi. Byl zde vystavěn ve 40. letech 20. století Vietmingem, tedy odpůrci francouzské koloniální nadvlády. O deset let později systém využili lidé z Vietkongu, což byli přívrženci komunismu, kteří se na jihu Vietnamu snažili prosadit komunistický vliv ze severu. Tunely splnili svůj účel i ve válce Vietnamu s Amerikou, kdy sloužili jako úkryt pro rodiny civilistů.

Systém chodeb je dlouhý celkem 250 km a je několika úrovňový. V chodbách nejblíže povrchu se obvykle bydlelo, v prostřední úrovni tunelů probíhala přeprava zboží a potravin a tunely v poslední úrovni sloužily jako odpadiště a latríny, protože právě v těchto místech se hladina vody Mekongu jednou denně zvedla a zčásti odplavila nahromaděný odpad.

Během budování tunelů se kopáči potýkali s množstvím problémů. Půda je v této oblasti jílovitá a hutná, ale největším strašákem místních byly štíři a hadi. Vykopanou hlínu bylo třeba také někam odklízet. Stovky lidí přiložily ruku k dílu a hlínu rozhazovaly, zásadně však v noci, do kráterů po amerických bombách.

strana 1 / 2
Publikováno: 22. 5. 2017 07:54 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.