Vietnam: Perfume pagoda

Vietnam: Perfume pagoda Zdroj: Lucie Pazderková

Vřava Hanoje je na jedné straně fascinující, na druhé straně může být dost únavná. Skvělou zprávou je, že pouhých 70 kilometrů vás dělí od naprostého opaku - nejslavnějšího budhistického poutního místa Vietnamu.

V krasovém pohoří Huong Tich plném říček a tropických rostlin se nachází pozoruhodný komplex pagod a budhistických chrámů. Nejposvátnější z nich je velká jeskyně Huong Tich a Parfémová pagoda.

Zdroj: Lucie Pazderková Už cesta ke komplexu je velkým zážitkem - nejprve sice strávíte nudné dvě hodiny (při hustém provozu to může být i více) v autobusu, až na místo ale žádná silnice nevede. Poslední úsek cesty z města My Duc si užijete z paluby loďky, plavbou mezi rýžovými políčky a zelenými vápencovými útesy.

Zdroj: Lucie Pazderková Nahoru k Parfémové pagodě se můžete buď vydat pěšky asi hodinovou procházkou, která může být místy trochu strmá a za deště kluzká. Není ale příliš náročná. Případně se můžete nechat vyvézt lanovkou.

Zdroj: Lucie Pazderková Věří se, že první chrám v komplexu byl postaven v patnáctém století. Legendy ale praví, že místo bylo objeveno před dvěma tisíci lety mnichem, který poblíž meditoval.

Zdroj: Lucie Pazderková Z vršku hory pak sestoupíte po schodech do obří jeskyně Huong Tich, která má připomínat dračí ústa. V jeskyni je “vnitřní chrám” Chua Trong - Parfémová pagoda. Pokud budete mít štěstí, v jeskyni se právě bude konat ceremonie pro soukromou skupinu, jako například požehnání pro podníkání nebo nadcházející sňatek. Atmosféru dotváří spousta svíček, květin a vůně kadidla.

Zdroj: Lucie Pazderková Parfémová pagoda přitahuje spoustu poutníků hledajících štěstí a požehání od stalagmitů a stalaktitů uvnitř jeskyně, které byly pojmenovány podle jednotlivých požehnání, které mohou udělovat. Hlavní sezóna je během festivalu Huong Pagoda, kdy do jeskyně Huong Tich a dalších chrámů cestují tisíce poutníků. Tento nejdéle trvající festival ve Vietnamu začíná oficiálně 15. února, ale vrchol návštěvnosti je už od půlky ledna až do půlky března.

Zdroj: Lucie Pazderková Dole ještě můžete navštívit pagodu Thien Tru, v překladu Nebeskou kuchyni známou jako Chua Ngoai (Vnější pagoda). Napravo od pagody se nachází zahrada, kde jsou pohřbeny pozůstatky mnichů. Vzadu se nachází Nebeská vodní věž a vlevo je půlkruhové jezírko.
Zdroj: Lucie Pazderková

Publikováno: 27. 11. 2017 15:53 Nahlásit obsah