Vietnam: Na loďce deltou Mekongu

Vietnam: Na loďce deltou Mekongu

Na jihu Vietnamu, kde se asijský veletok rozpíná do obrovské šíře, nalezneme ovocné sady, rozlehlá rýžová pole i bažiny. Nezapomenutelným zážitkem se pak stane plavba na vratké loďce pod klenbou tvořenou kokosovými palmami.

Daleko na jihu země, asi hodinu až dvě jízdy od hlavního města, se nám naskýtá neuvěřitelný pohled na farmáře v typických kónických kloboucích obdělávající políčka. Tento obraz patří k notoricky známým portrétům soudobého i historického Vietnamu a vidíme ho téměř na všech pohledech a fotografiích. Není divu, deltu Mekongu lze považovat za zemědělský zázrak. Z deseti procent země pochází celkem 38 % celkové produkce rýže. I když je rýže velmi cennou potravinou a vývozním artiklem číslo jedna, není jedinou zde pěstovanou plodinou. Nalézáme tu i četné kokosové palmy, háje cukrové třtiny a ovocné sady.

Vietnamci tuto oblast často nazývají jako Cuu Long, v překladu „devět draků“. Pojmenování naráží na devět přítoků mohutné řeky Mekong, která se zde rozpíná do své největší šířky. Veletok svou velkou pouť napříč asijským kontinentem začíná jako pramínek na náhorní plošině v Tibetu, aby se mohl vydat na více než čtyřtisícové putování. V deltě se z něj stává kolos hnědé barvy. Ne že by byla řeka natolik znečištěná. Pouze s sebou nese spoustu sedimentů. Mekong však u konce své předlouhé cesty trápí místní obyvatele častými záplavami, které se doposud nepodařilo zvládnout, a ročně se na vrub mohutné řeky připisují další nepřeživší.  

Mezi nejatraktivnější rysy delty bezesporu patří její různorodost. Někteří zahraniční návštěvníci se rozbásní o panoramatech nekonečně dlouhých rýžových polí, jiní si zamilovali scenérii pagod jakoby vykukujících z ovocných sadů, další, jako já, nemohou zapomenout na plavbu loďkou po některém z uzounkých kanálů a na srdečnou povahu místních. V deltě si zkrátka každý turista přijde na své. 

Řeka je pro chod života místních zcela nepostradatelná. Poskytuje výživu rýži a síť kanálů funguje také jako nejdůležitější dopravní komunikace. Lidé žijí na ostrovech obtékaných masou vody. I my podléháme kouzlu plavby pod klenbou tvořenou ohnutými palmovými listy, které se na koncích vzájemně dotýkají a tvoří neprostupný strop. Některé kanály jsou tak úzké, že se v nich stěží vyhnou dva čluny. Místo má magickou atmosféru.

Při cestě zpět projíždíme vesničkami nedaleko města My Tho a pozorujeme každodenní život místních obyvatel. Konečně vidíme, jak se vyrábí rýžové nudle, jak se suší a balí. Vše probíhá, jako obvykle, na zemi blízko výfuků aut. Nicméně v polévce zvané Pho chutnají tyto dlouhé nudle skvěle.   

V deltě Mekongu se jakoby zastavil čas a vše prostupuje duch tradice. Právě proto stojí za to ji navštívit.

Publikováno: 21. 6. 2017 13:16 Nahlásit obsah